Wiadomości
Na zdjęciu wycieczkowiec AIDAmar (Fot. Pixabay)

poniedziałek,

07 października 2019

16:10

Ostatni w tym sezonie wycieczkowiec przy Nabrzeżu Francuskim. W kolejnym do Gdyni zawinie... Disney Magic

Zakończył się tegoroczny, rekordowy sezon wycieczkowców w Gdyni. Pomiędzy kwietniem a październikiem w pobliżu Muzeum Emigracji zacumowały łącznie 54 wielkie statki wycieczkowe. Ostatnim, który zacumował w poniedziałek przy Nabrzeżu Francuskim, był AIDAmar.

Jako pierwszy 24 kwietnia przy Nabrzeżu Francuskim pojawił się MSC Poesia. Jako ostatni zawinął 7 października AIDAmar. Jak podkreślają władze Zarządu Morskiego Portu Gdynia, w stosunku do zeszłego roku wzrosła nie tylko liczba wycieczkowców, ale także ich średnia długość.


- W porównaniu do poprzedniego sezonu liczba zawinięć wzrosła o cztery. Taki sam progres dotyczy średniej długości jednostki, przypływającej do Portu Gdynia. Liczba pasażerów, którzy skorzystali z atrakcji Pomorza, to prawie 118  tysięcy, co stanowi 17-procentowy wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Wpływa to na efekt ekonomiczny, albowiem każdy z pasażerów zostawia ok. 80 euro, co przy łącznej liczbie odwiedzających stymuluje gospodarkę regionu kwotą prawie 40 mln zł - mówi Maciej Krzesiński, dyrektor do spraw marketingu i współpracy z zagranicą ZPMG.

ZMIENIAJĄ SIĘ NIE TYLKO POD WZGLĘDEM WIELKOŚCI

To, na co zwraca uwagę zarząd portu, to fakt, że wycieczkowce zmieniają się nie tylko pod względem wielkości. Coraz częściej armatorzy statków pasażerskich zwracają uwagę na kwestie ekologiczne.

Przykładem może być Costa Pacifica, która przy Nabrzeżu Francuskim w tym roku pojawiła się dwa razy. Na tym statku dba się o racjonalne zużywanie produktów spożywczych. Zgodnie z ideą "zero food waste" świeże, niewykorzystane porcje żywności przekazywane są do osób potrzebujących.

MAJĄ CUMOWAĆ BLIŻEJ CENTRUM

Władze portu planują, aby w przyszłości część wycieczkowców cumowała bliżej centrum miasta - w okolicach dawnego Dalmoru. Dzięki temu więcej osób mogłoby podziwiać z bliska te potężne jednostki. Byłyby bowiem widoczne np. ze Skweru Kościuszki. Trudno jednak na razie dokładnie określić, kiedy nabrzeże w pobliżu Sea Towers zostanie do tego przystosowane.

WIADOMO CO PRZYPŁYNIE W NOWYM SEZONIE

Jeśli chodzi o plany, wiadomo natomiast, że w kolejnym sezonie do Portu Gdynia zawinie statek Disney Magic. Jego wystrój pochodzi ze świata bajek Disneya. Gdynia będzie czwartym miastem na trasie 11-dniowego rejsu, który wyruszy z Dover, a zakończy się w Kopenhadze.

Co więcej, w przyszłym roku do Portu Gdynia zwinie największy do tej pory wycieczkowiec: MSC Splendida, o długości 333,3 m. Jak na razie najdłuższym statkiem, który można było podziwiać w Gdyni, był Norwegian Getaway, o długości 325,7 m.

 

Posłuchaj materiału:

 

Sylwester Pięta/mkul