Wiadomości
Po prawej w dole zdjęcie kamienicy przed rozbiórką - zdjęcie nadesłane przez słuchacza Radia Gdańsk (fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski

poniedziałek,

07 października 2019

15:29

Jest zawiadomienie do prokuratury w sprawie rozbiórki kamienicy przy Podhalańskiej w Gdańsku

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków zawiadamił śledczych o możliwości popełnienia przestępstwa zniszczenia zabytku. To reakcja na wyburzenie pod koniec września kamienicy przy Podhalańskiej w Oliwie.
Deweloper rozebrał budynek z początku XIX wieku w jeden dzień. Kamienica była ujęta w ewidencji zabytków i znajdowała się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.


"BEZPRAWNA ROZBIÓRKA"

Firma miała zgodę od władz konserwatorskich na gruntowną przebudowę, ale z zachowaniem ściany frontowej - podkreśla Marcin Tymiński, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków: - Według naszych ustaleń rozbiórka tej kamienicy dokonała się w sposób bezprawny, bez wymaganego pozwolenia. O rozbiórce nie ma śladu w dzienniku budowy. Cały czas były tam prowadzone prace porządkowe. W związku z tym konserwator wojewódzki zdecydował się złożyć do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

WZGLĘDY BEZPIECZEŃSTWA?

Jak mówi Tymiński, inwestor o wszystkich działaniach powinien poinformować konserwatora wojewódzkiego. Deweloper w przesłanym portalowi "Stara Oliwa" oświadczeniu tłumaczył, że całkowite wyburzenie było konieczne ze względów bezpieczeństwa. Wcześniej zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie złożył Zarząd Dzielnicy Oliwa.


Sebastian Kwiatkowski/puch