Wiadomości
Celem programu ma być poprawa warunków upraw na Żuławach (Fot. Radio Gdańsk/Marcin Lange)

poniedziałek,

07 października 2019

18:13

"To najlepsze gleby w Europie, czas wykorzystać ich potencjał". Minister o rządowych planach na Żuławach

Rolnictwo i rozwój wsi będzie priorytetem dla wszystkich resortów. Jak poinformował w poniedziałek w Gdańsku na konferencji prasowej Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, polski rząd podpisze w tej sprawie odpowiednią deklarację.
We wtorek przyjęta zostanie strategia zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybołówstwa na najbliższe 10 lat. W dokumencie główny nacisk położony będzie na wsparcie małych i średnich gospodarstw, a jednym z jego elementów ma być przygotowanie programu rewitalizacji Żuław.


POPRAWA UPRAW NA ŻUŁAWACH

- Chcemy poprawić warunki uprawy ziemi na Żuławach i taki właśnie będzie cel tego programu. To najlepsze gleby pod uprawę w Europie i czas, aby ich potencjał w pełni wykorzystać - mówi Kazimierz Smoliński, pomorski poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Przez kilkadziesiąt ostatnich lat ten teren, z różnych względów, był zaniedbany. Praktycznie nie ma tam też żadnego przetwórstwa. Zamierzamy wykorzystać nowoczesne technologie i zwiększyć produkcję rolną na Żuławach dwu- , a nawet trzykrotnie - dodaje poseł Smoliński.

REKOMPENSATA STRAT

Z kolei wiceminister Ryszard Zarudzki przypomniał, że rozpoczęto przyjmowanie wniosków od rolników o rekompensatę za straty poniesione przez suszę. Podstawą do ich uzyskania są protokoły suszowe. Dla rolników, których straty przekroczyły 70 proc., dopłaty wynoszą tysiąc złotych do hektara. W przedziale od 30 do 70 proc. rekompensata opiewa na 500 złotych.

- Niższe straty podlegają wsparciu "de minimis". Rolnicy, którzy nie są ubezpieczeni, liczyć mogą na połowę tej stawki - mówi wiceminister Zarudzki. - Środki na wypłaty rekompensat mamy zabezpieczone. Pierwsza transza na ten cel wynosi pół miliarda złotych w skali kraju - dodaje Ryszard Zarudzki.

Wnioski o rekompensatę składać należy w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty o wypłaty z pierwszej transzy rekompensat przyjmowane będą do 22 listopada.


Marcin Lange/jrz