Wiadomości
Wybory parlamentarne odbędą się 13 października (fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki)

poniedziałek,

07 października 2019

12:00

Radio Gdańsk apeluje: "Głosuj i decyduj". Nowa kampania społeczna na naszej antenie

"13 października wybieramy naszych przedstawicieli do Sejmu i Senatu w najjaśniejszej i wolnej Rzeczypospolitej. Nie może zabraknąć i ciebie. A więc głosuj i decyduj!" - te słowa w najbliższych dniach będzie można często usłyszeć na antenie Radia Gdańsk. Nasza rozgłośnia w kampanii społecznej chce przekonać wszystkich obywateli, by w niedzielę udali się do urn i oddali głosy w wyborach parlamentarnych.
Spot w tym tygodniu będzie emitowany przynajmniej raz na godzinę. Wszystko po to, by dotrzeć do jak najszerszego grona słuchaczy i jak największą liczbę ludzi skłonić do uczestnictwa w wyborach parlamentarnych.

W 30-sekundowej produkcji słyszymy dwa głosy - kobiecy i męski.

- Skończyłem 18 lat. Bedę głosował po raz pierwszy. Chcę sprawdzić, co może mój głos - mówi jeden z nich. - Tak, oczywiście, że idę na wybory. Zawsze to robiłam, bo wolność oznacza właśnie możliwość wyboru - dodaje drugi.
 
Posłuchaj spotu:


Do udziału w wyborach od pewnego czasu zachęcają przedstawiciele wszystkich partii politycznych. Nie inaczej było podczas poniedziałkowej debaty w Radiu Gdańsk. Małgorzata Zwiercan z Prawa i Sprawiedliwości, Małgorzata Chmiel z Koalicji Obywatelskiej i Jolanta Banach z Lewicy ponad partyjnymi podziałami namawiały do pójścia do urn.

WYBIERAMY 460 POSŁÓW I 100 SENATORÓW

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Lokale wyborcze tego dnia czynne będą od godz. 7 do godz. 21. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów, którzy kadencję sprawować będą przez cztery lata.

W wyborach do Sejmu i Senatu w Rzeczypospolitej Polskiej prawo do głosowania mają wszyscy obywatele Polski, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat. Czynne prawo wyborcze posiadają także obywatele polscy mieszkający stale za granicą. 

Do 8 października można złożyć wniosek o głosowanie poza miejscem zameldowania. Poradnik, jak to zrobić, można znaleźć TUTAJ.

W lokalu wyborczym głosujący otrzyma dwie karty - jedną do Sejmu i drugą do Senatu. Głosować możesz tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „X” obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy.

Przyczyną nieważności głosu będzie m.in. oddanie głosu na więcej niż jedną listę, czyli postawienie znaku „x” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście, nieoddanie głosu na którąkolwiek z list, czyli niepostawienie znaku „x” w żadnej kratce oraz postawienie znaku innego niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.
Wszelkie informacje o wyborach do Sejmu i Senatu można znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej oraz serwisie WybieramWybory.pl.

RG