Wiadomości
W uroczystościach brało udział kilkaset osób (Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)

niedziela,

29 września 2019

12:34

"Kaszubi go kochali". Pośmiertny awans księdza Józefa Wryczy w Wielu

Był legendarnym działaczem niepodległościowym, gorliwym patriotą i społecznikiem uwielbianym przez mieszkańców. W Wielu na Kaszubach odbyły się uroczystości pośmiertnego awansu śp. ks. ppłk. Józefa Wryczy - twórcy Kalwarii Wielewskiej do stopnia generała brygady.
Ksiądz Józef Wrycza był nie tylko kapłanem i współtwórcą kalwarii, ale też żołnierzem. Walczył między innymi u boku generała Józefa Hallera, współtworzył też Gryf Kaszubski. Po wojnie był inwigilowany przez komunistyczne służby.

OD TERAZ GENERAŁ

Decyzję o jego awansie na stopień generała brygady na wniosek Ministra Obrony Narodowej podpisał prezydent Andrzej Duda. O nominację starali się Kustosz Sanktuarium Kalwaryjskiego, ksiądz Jan Flisikowski i Polskie Stowarzyszenie Morskie- Gospodarcze. Akt rodzinie księdza przekazał płk Maciej Materka, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego. List od głowy państwa przeczytał doradca prezydenta Piotr Karczewski:

"Z zadumą i wzruszeniem wspominamy dzisiaj prawego człowieka i wielkiego Polaka ziemi kaszubskiej i regionu pomorskiego. Dzisiaj legendarny kapłan z Pomorza dołącza do grona generałów Wojska Polskiego. Ta piękna, podniosła uroczystość, to akt historycznej sprawiedliwości a zarazem patriotyczna manifestacja szacunku do wielkiego człowieka, który po latach odbiera cześć należną bohaterom" - napisał Andrzej Duda.

- Kaszubi go kochali. Był człowiekiem cieszącym się wielkim autorytetem. Jego ucieczka przed Niemcami w czasie II Wojny Światowej wielu dodawała otuchy - mówił podczas mszy ksiądz Arkadiusz Okroj, sufragan diecezji pelplińskiej.

- Był też gorliwym patriotą. Zawsze, kiedy ojczyzna była w potrzebie, stawiał się, by jej bronić - dodawał historyk prof. Andrzej Gąsiorowski. - Pośmiertny awans jest kolejną próbą wynagrodzenia jego krzywd, ale też przywrócenia pamięci o nim. Szkoda tylko, że stało się to tak późno - mówił.
 
ZASŁUŻONY BOHATER

Ksiądz Józef Wrycza był żołnierzem Błękitnej Armii generała Hallera. Podczas symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem wygłosił pamiętną homilię zwaną potem "Manifestem Kaszubów". Mówiła o tym europosłanka Anna Fotyga. - Zbliżamy się do stulecia zaślubin Polski z morzem. Kazanie księdza Wryczy - ci z nas, którzy się historią interesują - pamiętają. Naszym obowiązkiem jest być tutaj - podkreślała.

- Jeden z najbardziej zasłużonych naszych bohaterów. Uczestnik wojny 20 roku, ale też pamiętamy o tym czarnym okresie okupacji niemieckiej i później sowieckiej. Generał Wrycza nigdy nie poddał się. Nie przestał walczyć i działać dla niepodległej Rzeczpospolitej - dodawał wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

PAMIĄTKOWE TABLICE

U stóp kalwarii poświęcono tablice pamiątkowe dedykowane jej twórcom. Druga ku czci księdza infułata Józefa Szydzika, który został zamordowany przez Niemców w pierwszych dniach wojny.

Spotkanie zakończył koncert patriotyczny Kapeli znad Baryczy.


 

Sebastian Kwiatkowski


Zobacz Galerię