Sport
Niedoszły mecz odbędzie się na stadionie przy Traugutta w Gdańsku (Fot. Maciej Kosycarz / KFP)

piątek,

06 września 2019

11:19

"Mecz, który się nie odbył", odbędzie się w sobotę

Wybuch wojny zmienił rzeczywistość ludzi. Wydarzenia zaplanowane odeszły niezrealizowane. Po osiemdziesięciu latach postanowiono naprawić historię.

W sobotę przy ulicy Traugutta odbędzie się widowisko historyczne. Nietypowe, ponieważ będzie dotyczyć hipotetycznej sytuacji sportowej. Na stadionie we Wrzeszczu zagrają Gedania Gdańsk i Lechia Lwów w ramach inscenizacji "Mecz, który się nie odbył". Zawodnicy obu drużyn wystąpią w strojach z okresu międzywojennego. Zasady gry oraz taktyka również będą nawiązywały do tych czasów.

RODZINNA ROZRYWKA

Organizatorzy przewidzieli różne atrakcje. Przed spotkaniem zostanie rozegrany turniej dziecięcy. Na koronie stadionu odbędzie się piknik rodzinny. W przerwie meczu zaplanowane są loterie i konkursy. Zostaną wręczone nagrody turniejowe dla dzieci. Widzowie będą nagradzani za najlepsze przebrania z epoki.

HISTORYCZNE ZWIĄZKI

Lechia Lwów to najstarszy polski piłkarski klub. Został założony w 1903 roku, a rozwiązany przed II wojną światową. Jednak tradycja klubu przetrwała. Po wojnie zostaje założona Lechia Gdańsk nawiązująca nazwą i barwami do Lechii Lwów. Gest upamiętniający dziedzictwo miał miejsce przed sezonem ekstraklasy 2012/2013. Gdański klub umieścił na getrach zawodników datę założenia lwowskiej drużyny.

PROGRAM

Godz. 10.00-13.30 - piłkarski turniej dziecięcy
12.30 - rozpoczęcie pikniku rodzinnego na koronie stadionu
13.40 - oficjalne powitanie i przemówienia gości
14.00 - rozpoczęcie "Meczu, który się nie odbył": Gedania - Lechia Lwów. W przerwie, między innymi, konkurs rzutów karnych, loteria oraz wręczenie nagród dla najlepszych drużyn turnieju dziecięcego.

Z okazji imprezy zaplanowano uruchomienie specjalnej linii tramwajowej. Przejazd będzie bezpłatny, a postoje zaplanowano na wszystkich przystankach na trasie Galeria Bałtycka - Traugutta oraz Dworzec Główny - Traugutta:

11:45 Galeria Bałtycka - 11:54 Traugutta
12:28 Dworzec Główny - 12:35 Traugutta
13:07 Galeria Bałtycka - 13:16 Traugutta
13:55 Dworzec Główny - 14:02 Traugutta
14:34 Galeria Bałtycka - 14:43 Traugutta. Wstęp wolny.

 

Mikołaj Bondaryk