Sport
Dusan Kuciak może wrócić do gry w reprezentacji Słowacji po Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

czwartek,

22 sierpnia 2019

15:15

Słowacki selekcjoner wierzy w piłkarzy Lechii. "Szerokie powołanie" szansą dla Kuciaka na powrót po latach

Powołanie do szerokiego grona reprezentantów Słowacji na najbliższe mecze eliminacji Mistrzostw Europy otrzymali Dusan Kuciak i Lukas Haraslin z Lechii Gdańsk. Nasi południowi sąsiedzi zagrają we wrześniu z Chorwacją i Węgrami.

Trenerem Słowaków jest doskonale znający realia polskiej Ekstraklasy Pavel Hapal, który w latach 2011-2013 był szkoleniowcem Zagłębia Lubin. Selekcjoner tamtejszej reprezentacji uznał, że w szerokim gronie reprezentantów powinni się znaleźć bramkarz Dusan Kuciak i skrzydłowy Lukas Haraslin z Lechii.

ZASKOCZENIA

Nazwiska obu piłkarzy Lechii na liście Hapala zastanawiają. Dusan Kuciak rozgrywa wprawdzie dobry sezon, będąc jednym z najważniejszych ogniw Lechii, ale ostatni raz powołanie na mecze reprezentacji Słowacji otrzymywał... w 2013 roku. Łącznie w narodowych barwach pierwszego zespołu wystąpił 9-krotnie.

W przypadku Haraslina, jego przygoda z narodową kadrą dopiero się zaczyna. Imponujący debiut poparty golem i dwiema asystami, zaliczył w czerwcu w towarzyskim meczu przeciwko Jordanii, a kilka dni później wszedł na kilka minut w spotkaniu o punkty przeciwko Liechtensteinowi. Ostatnio forma skrzydłowego jest wielkim znakiem zapytania - z pozycji lidera i pewniaka do gry, Lukas stał się jednym z najsłabszych ogniw Lechii.

TYLKO SZEROKA KADRA

Do listy Pavla Hapala nie należy przywiązywać wielkiej wagi. Grono zawiera bowiem nazwiska także innych zawodników Ekstraklasy  - Michala Siplaka i Jaroslava Mihalika z Cracovii, przy czym ten pierwszy na pewno na zgrupowaniu reprezentacyjnym się nie zjawi, bo ma kontuzję. Prawdziwym dowodem uznania Hapala będzie podanie ostatecznego składu, który selekcjoner ma ujawnić w najbliższych dniach.  Dla pokazania proporcji, na wiosenne mecze reprezentacji Polski przeciwko Łotwie i Austrii, selekcjoner Jerzy Brzęczek powołał 28-osobową kadrę.

Drużyna narodowa Słowaków zajmuje drugie miejsce w tabeli grupy E z dorobkiem 6 punktów (2 zwycięstwa i jedna porażka).

 

 

Paweł Kątnik