Sport
Gdyńscy kibice rozświetlili racami cały Bulwar Nadmorski. Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

poniedziałek,

08 lipca 2019

00:05

Bieg na 1929 metrów, prezentacja drużyny i zapierająca dech iluminacja. Arka Gdynia oficjalnie kończy 90 lat [GALERIA]

Na symboliczny bieg zapisało się ponad 500 uczestników, nie mniej kibiców oklaskiwało piłkarzy podczas prezentacji na legendarnej „Górce”. Iluminacja na Bulwarze Nadmorskim z kolei najzwyczajniej musiała zrobić wrażenie nawet na najbardziej wymagających kibicach.

Obchody 90-lecia istnienia Arki Gdynia zapowiadano długo i szumnie. Od wczoraj wiemy już, dlaczego. Ten, kto chciał, mógł wziąć w nich udział bardzo dosłownie, sprawdzając swoje możliwości w jedynym w swoim rodzaju biegu. Na tych, którzy woleli dopingować ponad pół tysiąca śmiałków, czekały inne atrakcje.

A TY, JAKI MASZ REKORD NA 1929 METRÓW?

Takiego biegu najprawdopodobniej nie było jeszcze nigdy i nigdzie. Arka Gdynia wraz z Gdyńskim Centrum Sportu podjęła się przedsięwzięcia jedynego w swoim rodzaju, które umożliwiło najzagorzalszym sympatykom żółto-niebieskich uczestnictwo w obchodach 90-lecia klubu w sposób bardzo bezpośredni.

– Dystans jest symboliczny. Trasa wyznaczona została tak, by liczyła 1929 metrów; zmierzone, atestowane – mówił przed startem biegu dyrektor Arki, Dariusz Schwarz. – Startujemy spod rybek, to miejsce charakterystyczne dla każdego gdynianina. Biegniemy Bulwarem Nadmorskim, w pięknych okolicznościach przyrody, i oczywiście kończymy na legendarnej „Górce”, przy ulicy Ejsmonda. Troszeczkę walory turystyczne Gdyni, a troszeczkę sentymentalnie i historycznie – podsumował dyrektor.

Choć symbolika mogła pójść o jeszcze jeden krok dalej, uczestników na linii startu nie stawiło się 1929. Pakiet startowy, między innymi ze względów bezpieczeństwa oraz kwestii logistycznych, został ograniczony do 500 biegaczy. – Pierwsze 300 osób zapisało się bardzo szybko, potem dołączyli kolejni kibice – zdradził Dariusz Schwarz. Na linii startowej nie zabrakło słynnej „Roty” oraz prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka, który także przebiegł trasę na dystansie 1929 metrów.

Posłuchaj relacji z biegu z okazji 90-lecia Arki:„ARKOWCY, ARKOWCY, WIELKI MZKS”

Po zakończeniu biegu oraz wręczeniu pucharów dla trzech najlepszych uczestników i trzech najlepszych uczestniczek, przyszła pora na chwilę, której w życiu kibica Arki nie sposób przecenić: prezentację drużyny i spotkanie z kibicami na gdyńskiej „Górce”.

A na tej, jak co roku, nowe twarze. Po raz pierwszy gardeł gdyńskich kibiców posłuchali na żywo między innymi Hiszpan Santi Samanes oraz gruziński pomocnik Davit Skhirtladze. Zbieg okoliczności chciał, że tego samego dnia jego poprzednik w składzie gdyńskiej Arki, Luka Zarandia, został zaprezentowany przed publicznością swojej nowej drużyny, Zulte Waregem.

BULWAR PONOWNIE ZAPŁONĄŁ

Punktem kulminacyjnym obchodów 90-lecia Arki była przewidziana na godzinę 22:00, rozciągająca się wzdłuż całego Bulwaru Nadmorskiego, iluminacja. Choć trwała niedługo, to musiała zrobić - i zrobiła - niebywałe wrażenie.

Ustawieni jeden obok drugiego kibice, każdy z wyciągniętą w stronę morza czerwoną racą, to piękny wizualnie i emocjonalnie sposób na to, by uczcić 90 lat istnienia klubu z miasta z morza i marzeń.

Gdyby w składzie gdynian znalazł się nie tylko zawodnik z Anglii, ale i Amerykanin, to bez wątpienia podziwiałby ją z nostalgią niczym ta, z jaką w Stanach Zjednoczonych przeżywane są fajerwerki z okazji Święta Niepodległości 4 lipca. I tych zresztą w niedzielny wieczór w Gdyni nie zabrakło.

Pierwszy mecz Arki Gdynia w sezonie 2019/2020 już w piątek 19 lipca o godz. 18:00. Rywalem gdynian będzie Jagiellonia Białystok.

Anita Kobylińska

Zobacz Galerię