Sport
Adam Mandziara przestanie być prezesem Lechii z końcem czerwca (Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

poniedziałek,

10 czerwca 2019

17:49

Duże zaskoczenie w Lechii Gdańsk! Adam Mandziara już nie będzie prezesem klubu

Adam Mandziara nie będzie już prezesem Lechii Gdańsk. Na ręce Rady Nadzorczej złożył rezygnację z funkcji prezesa Zarządu Klubu Lechia Gdańsk S.A. Informację podała oficjalna strona klubu.
Adam Mandziara prezesem klubu był od grudnia 2014 roku. Za jego kadencji klub zdobył kolejno 5, 4, 13 i 3 miejsce w Ekstraklasie.  Formalnie Mandziara przestanie być prezesem Lechii 30 czerwca 2019 roku.

ZASKAKUJĄCA DECYZJA

Decyzja jest o tyle zaskakująca, że poprzedził ją znakomity sezon, zwieńczony zdobyciem brązowego medalu Ekstraklasy i wywalczeniem Pucharu Polski. Dzięki tym wynikom, klub po raz pierwszy od 36 lat zagra także w europejskich pucharach. Jeszcze kilka tygodni temu prezes roztaczał przed klubem daleko idące wizje, a jako największy cel swojej prezesury stawiał zmobilizowanie większej liczby kibiców do przychodzenia w dniu meczowym na stadion. Wydawało się, że problemy  odchodzą na dalszy plan w lutym 2018 roku. Klub zawarła umowę dyskonta wierzytelności z niemieckim bankiem Internationales Bankhaus Bodensee. Do kasy klubowej trafiło wówczas 6 mln euro, które pozwoliły zwiększyć płynność finansową klubu.

BYŁY ZALEGŁOŚCI
 
To wszystko miało być odpowiedzią na problemy finansowe klubu, które szczególnie w 2017 roku  za kadencji Mandziary nie były tajemnicą. Pod koniec 2017 roku Lechia została ukarana przez Komisję ds. Licencji Klubowych za zaległości finansowe. Odjęto jej punkt i zasądzono grzywnę w wysokości 200 tys. zł. Sporo mówiono także o kilkumiesięcznych zaległościach pensji wobec piłkarzy.


KOMUNIKAT KLUBU WE WTOREK
 
Klub pełny komunikat w sprawie ma podać we wtorek. Na razie nie jest znane nazwisko jego zastępcy. Nieoficjalnie mówi się o Januszu Biesiadzie, który jest wiceprezesem klubu.


Oficjalna treść komunikatu:

Klub Lechia Gdańsk informuje, że w dniu 7 czerwca 2019 roku Rada Nadzorcza otrzymała rezygnację Pana Adama Mandziary z funkcji Prezesa Zarządu Klubu Lechia Gdańsk SA. Została ona złożona ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2019 roku.

pkat