Sport
Michał Globisz i jego dwóch podopiecznych - Paweł Golański i Sebastian Mila Fot. Agencja KFP/Andrzej Gojke, Mateusz Ochocki, Krzysztof Mystkowski

piątek,

07 czerwca 2019

13:54

18 lat temu byli młodzieżowymi mistrzami Europy. Co dziś robią piłkarze ze "złotej drużyny" Michała Globisza?

Paweł Brożek pozostaje grającą legendą Wisły Kraków. Sebastian Mila otrzymał powołanie na mundial do Rosji w 2018 roku, zostając członkiem ekipy TVP. Rafał Grzelak do dziś występuje w 3-ligowym KP Starogard Gdański. Karol Piątek skończył karierę w Luzinie, gdzie szkoli swoich następców. Dla wszystkich uczestników turnieju, który odbył się w 2001 roku w Finlandii, był to czas największej chwały.

ZACZĘLI OD POGROMU HISZPANÓW

Wiarę w nieograniczone możliwości dał drużynie prowadzonej przez gdynianina Michała Globisza zwycięski 4:1 mecz inauguracyjny z faworyzowanymi Hiszpanami. Po remisie z Belgią 1:1 trzeba było ograć najsłabszą w grupie Danię. Lekko nie było, ale zwycięstwo 3:2 zapewniło pierwsze miejsce w grupie i miejsce w finale. Mecz o "złoto" z niepokonanymi Czechami zakończył się zwycięstwem 3:1. Warto pamiętać, że droga na EURO do lat 18 wiodła przez Gdańsk. Awans do finałów dał nam bezbramkowy remis z Anglią na stadionie Polonii przy ul. Marynarki Polskiej. Większość z członków tej drużyny nie zdołała nigdy zagrać w pierwszej reprezentacji. Poza Kuszczakiem, Brożkiem, Golańskim i Kaźmierczakiem nie udało im się zagrać także w znaczących klubach.

18 LAT PO PIŁKARSKIEJ MATURZE - Tomasz Kuszczak

Obecnie 37-letni bramkarz jest zawodnikiem klubu drugiej ligi angielskiej Birmingham City, jednak w czerwcu kończy się jego kontrakt, który nie zostanie przedłużony. Według pogłosek transferowych, doświadczony bramkarz może trafić do Śląska Wrocław.

Paweł Kapsa

Aktualnie jest bramkarzem drugoligowej Sandecji Nowy Sącz. Ma kontrakt z klubem do końca czerwca. Nie ma informacji, czy umowa zostanie przedłużona.

Paweł Golański

Zakończył karierę w 2017 roku. Jego ostatnim klubem była Chojniczanka Chojnice. Obecnie były obrońca jest komentatorem sportowym oraz menadżerem piłkarskim.

Łukasz Nawotczyński

Był królem strzelców pamiętnych Mistrzostw Europy z 2001. Wówczas strzelił 3 bramki. W 2013 roku, grając w Zawiszy Bydgoszcz, został zawieszony na 8 miesięcy przez PZPN za korupcję z czasów gry w barwach Górnika Polkowice. Odszedł z Zawiszy w 2016 roku.

Adrian Napierała

Karierę piłkarską zakończył 2015 roku w Puszczy Niepołomice. Obecnie jest pierwszym trenerem MKS-u Lędziny (IV liga).

Mateusz Żytko

Środkowy obrońca obecnie reprezentuje trzecioligowy KKS Kalisz. W tym sezonie wystąpił w 26 spotkaniach, w których strzelił dwie bramki. Grał w takich klubach, jak Cracovia, Wisła Płock czy Zagłębie Lubin.

Błażej Radler

Był wieloletnim zawodnikiem Górnika Zabrze, choć nigdy nie przebił się do składu. Ostatnim klubem, w którym grał, jest Odra Wodzisław w 2018 roku.

Sebastian Mila

Wychowanek Lechii Gdańsk zakończył piłkarską karierę w macierzystym klubie w zeszłym roku. We wszystkich rozgrywkach rozegrał ponad 400 spotkań. Obecnie pełni rolę eksperta telewizyjnego podczas meczów piłkarskich.

Dariusz Zawadzki

Podczas ME w 2001 roku był jednym z najważniejszych piłkarzy. Czarował znakomitą techniką oraz imponował podaniem. Ostatnim klubem w którym grał, jest trzecioligowej Sparcie Kazimierza Wielkiego w 2016 roku.

Robert Sierant

Oprócz złotego medalu z reprezentacją U-18 ma w dorobku też srebrny medal w kategorii juniorskiej U-16. Zakończył piłkarską karierę w 2016 roku w barwach Żyrardowianki Żyrardów (IV liga mazowiecka). W kwietniu tego roku został trenerem grającego w klasie okręgowej Orła Parzęczew.

Karol Piątek

Karierę piłkarską zakończył w 2016 roku w czwartoligowym GOSRiT Luzino. Obecnie zajmuje się szkoleniem najmłodszych adeptów futbolu w tym samym klubie, w którym zakończył karierę. Oprócz tego prowadzi firmę i dzierżawi lokale.

Przemysław Kaźmierczak

W 2015 roku zakończył piłkarską karierę w Górniku Łęczna. Powodem była kontuzja kolana. Wraz z Pawłem Golańskim i Krzysztofem Nykielem otworzył szkółkę piłkarską.

Łukasz Pachelski

Zakończył karierę w 2006 roku. W wieku 22 lat doznał poważnej kontuzji, która przekreśliła dalszą grę. Obecnie jest trenerem fitness. Współpracuje m.in. z Szymonem Marciniakiem.

Rafał Grzelak

Reprezentował barwy m.in. Arki Gdynia. Obecnie gra w 3. lidze. Występuje w drużynie KP Starogard Gdański.

Wojciech Łobodziński

Na początku stycznia zakończył piłkarską karierę. Jego ostatnim klubem była Miedź Legnica. Obecnie jest asystentem trenera w rezerwach tego klubu.

Łukasz Madej

Zakończył karierę piłkarską w Śląsku Wrocław w 2018 roku. Obecnie prowadzi włoską restaurację Angelo Ristorante.

Łukasz Mierzejewski

Skończył karierę w 2017 roku. Jego ostatnim klubem był Górnik Łęczna. Obecnie jest trenerem czwartoligowego zespołu Lewartu Lubartów.

Paweł Brożek

Jest żywą legendą Wisły Kraków. We wszystkich rozgrywkach rozegrał 455 spotkań, strzelając 166 bramek. Umowa z Wisłą Kraków kończy się 30 czerwca. Nie ma informacji czy zostanie przedłużona.

Przemysław Schenk/mach