Sport
W poprzedniej edycji na starcie zameldowało się blisko 600 zawodników (fot. materiały prasowe)

piątek,

24 maja 2019

15:00

W niedzielę Lotto Triathlon Energy Gniewino. Rusza TRI sezon na Pomorzu

26 maja odbędą się pierwsze zawody Lotto Triathlon Energy w 2019 roku. W poprzedniej edycji na starcie zameldowało się blisko 600 zawodników, którzy jednoznacznie mówili, że w było to wielkie święto triathlonu. Jak będzie tym razem?

Jak podkreślają organizatorzy, początek sezonu triathlonowego to zawsze niewiadoma. Wielu zawodników zimą mocno trenuje, aby pierwsze zawody rozpocząć od mocnego uderzenia. Do tej pory mierzyli się z duathlonem, czyli bieganiem i jazdą na rowerze. Teraz przyjdzie weryfikacja, jak zawodnicy pracowali zimą nad rywalizacją w wodzie.

TRUDNA PRZEPRAWA W WODZIE

Pływanie w Gniewinie nie należy do łatwych. Sami zawodnicy podkreślają, że jest to trudny i wymagający akwen. Do tego dochodzi element triathlonowej pralki. Choć dla kibiców to dość efektowny moment, to dla uczestników pole walki. Lotto Triathlon Energy w Gniewinie już na samym starcie nie pozwoli nikomu się nudzić.

- Jak to mówią, triathlonu pływaniem się nie wygra, ale można przegrać - zaznacza jeden z uczestników Lotto Triathlon Energy w Gniewinie.
 

 POD0697

Pływanie podczas Lotto Triathlon Energy Gniewino 2018 (fot. materiały prasowe)

PODJAZD JUŻ CZEKA

- Myślisz Gniewino, mówisz podjazd - twierdzą organizatorzy. - Ma on 1400 metrów, z czego 800 metrów to kąt nachylenia 8 proc. To kolejny test przygotowania do sezonu dla zawodników. Jest to autentyczna weryfikacja swojej siły i wytrzymałości - dodają.

- Na tym odcinku trasy wprowadzony zostanie dodatkowy pomiar czasu, tak, aby wyłonić zawodniczkę i zawodnika, którzy najszybciej pokonają podjazd pod zbiornik. Jest on dość wymagający, a jego pokonanie daje olbrzymią satysfakcję - zapewnia Adam Greczyło, dyrektor Lotto Triathlon Energy w Gniewinie.

FAWORYCI DO WYGRANEJ

Gniewino Lotto Triathlon Energy to również rywalizacja o zwycięstwo na poszczególnych dystansach. Na 1/2 IM głównym faworytem jest Mikołaj Luft - mistrz Polski z 2016 roku. Na dystansie o połowę krótszym kandydatami do wygranej są Jakub Ruciński, Rafał Wąsowski, Paweł Reszke czy zwycięzca klasyfikacji generalnej na tym dystansie w cyklu Lotto Triathlon Energy z 2018 roku - Paweł Juśkiw. Najkrótszy dystans zgromadził na liście startowej również mocnych zawodników takich jak Paweł Miziarski - zwycięzca Triathlon Energy z 2017 roku i zawodnik kategorii PRO, czy Michał Siejakowski - mistrz Polski na dystansie 1/2 IM z 2010 i 2008 roku.

BIEGANIE I POMAGANIE W JEDNYM

Podczas LOTTO Triathlon Energy na starcie staną przedstawicielki Fundacji Nie Poddam Cię, które zmierzą się jako sztafeta z dystansem 1/8 IM. Fundacja wspiera niepełnosprawne dzieci i ich rodziców w nierównej walce z nieuleczalnymi chorobami.

W trakcie imprezy przy biurze zawodów organizowana będzie zbiórka pieniędzy dla fundacji. Przed rokiem przy tej okazji gromadzono środki na operację małej Zosi Czernickiej. Dzięki pomocy zawodników startujących w Lotto Triathlon Energy Zosia pomyślnie przeszła operację w USA i stawia już pierwsze kroki.

ZAWODY DLA DZIECI

Obok zawodów triathlonowych do rywalizacji staną najmłodsi. Energy KidsRun to bieg dla dzieci na trzech dystansach dostosowanych do wieku zawodników. Najmłodsi - od roku do sześciu lat - przebiegną 200 m, wiek 7–11 lat to dystans 500 m, a młodzież od 12 do 15 lat będzie rywalizowała na 1000 m.

EMOCJE OD GODZ. 9

Początek rywalizacji 1/2 IM o godz. 9, dwie godziny później na trasę wyruszą śmiałkowie na 1/4 IM, a w południe wystartują zawodnicy na dystansie 1/8 IM. Biegi dla dzieci rozpoczynają się o godz. 10. Start Lotto Triathlon Energy Gniewino spod Stolemowej Groty w Nadolu.


oprac. mrud