Sport
Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki/Krzysztof Mystkowski

wtorek,

19 marca 2019

09:01

Aktualny selekcjoner, jego asystent i ekspert telewizyjny. Kto w przeszłości występował na austriackich boiskach?

Już za dwa dni reprezentacja Polski w piłce nożnej rozpocznie eliminacje do Euro 2020. Pierwszym przeciwnikiem będzie Austria. W lidze austriackiej na przestrzeni lat występowało wielu polskich zawodników, w tym…obecny selekcjoner Jerzy Brzęczek.
Adam Ledwoń

Występował w Austrii w latach 2000 – 2007. W tym czasie reprezentował barwy Austrii Wiedeń, Admiry Wacker Modling, Sturmu Graz i Kaernten. Na austriackich boiskach rozegrał 224 spotkań, strzelił 7 goli i raz zdobył mistrzostwo. Był też reprezentantem Polski. W narodowych barwach rozegrał 18 spotkań i zdobył jedną bramkę. Miał problemy w życiu prywatnym. W 2008 roku popełnił samobójstwo we własnym domu w Klagenfurcie. Miał wtedy 34 lata.

Jerzy Brzęczek

Obecny selekcjoner reprezentacji Polski występował w lidze austriackiej w latach 1995 – 1999 oraz 2000 – 2007. Rozegrał tam 306 meczów – do dziś żaden Polak tego rekordu nie pobił. W tym czasie strzelił 30 goli. Grał w takich klubach, jak Tirol Innsbruck, LASK Linz, Sturm Graz, FC Kärnten, FC Wacker Tirol Innsbruck. Dwa razy zostałmistrzem kraju.

Radosław Gilewicz

Grał na austriackich boiskach w latach 1999 – 2007 oraz 2010 – 2011. Zakończył piłkarską karierę w klubie SV Lackenbach. Występował też w Austrii Wiedeń, Tirol Innsbruck oraz FC Pasching. W 241 spotkaniach strzelił 99 bramek i do tej pory to strzelecki rekord Polaków występujących w Austrii. Cztery razy zdobył tytuł mistrzowski, dwa razy Puchar Austrii. Obecnie jest członkiem sztabu reprezentacji Polski Jerzego Brzęczka.

Krzysztof Ratajczyk

W Austrii uchodził za gwiazdę. Występował tam w latach 1996 – 2014. Reprezentował barwy takich klubów, jak Rapid Wiedeń, Austria Wiedeń czy SV Mattersburg. Jest kolejnym polskim zawodnikiem, który piłkarską karierę skończył właśnie w Austrii. Jego ostatnim klubem był SC Berndorf. Zagrał w 261 meczach. Strzelił w nich 9 goli. Raz zdobył tytuł mistrza Austrii oraz dwa razy krajowy Puchar.

Jacek Bąk

Dziewięćdziesięciosześciokrotny reprezentant Polski występował w Austrii w latach 2007 -2010. Rozegrał 80 spotkań w Austrii Wiedeń. Strzelił 7 bramek. Raz zdobył Puchar Austrii. Obecnie Jacek Bąk pomaga synowi w prowadzeniu agencji menadżerskiej.

Sebastian Mila

Były zawodnik Lechii Gdańsk oraz reprezentant Polski grał na austriackich boiskach w latach 2005 – 2007. W barwach Austrii Wiedeń rozegrał 36 spotkań. Strzelił 3 gole. Raz zdobył tytuł tytuł mistrzowski, trzykrotnie – Puchar Austrii. Obecnie pełni rolę eksperta telewizyjnego, podczas meczów piłkarskich.

Aktualnie w klubach austriackich nie występuje żaden zawodnik z polskim paszportem. Początek meczu Austria – Polska w czwartek o 20:45. Transmisja ze spotkania na kanałach TVP 1, TVP Sport i Polsat Sport.

Przemysław Schenk/tkob