Sport
Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

niedziela,

02 grudnia 2018

16:18

Część z nich nawet nie posmakowała dużej imprezy. Co warto wiedzieć o rywalach polskiej reprezentacji?

Światowy ranking nie pozostawia złudzeń. Pewniakami do awansu na Euro 2020 są Polska (20) i Austria (22). Losowany z trzeciego koszyka Izrael plasuje się się pod koniec pierwszej setki (90). Słowenia jest 62, a Macedonia 68. Ranking w znakomity sposób odrywa od rzeczywistości. Wystarczy zajrzeć do aktualnych notowań UEFA. Polska jest 21, . Austria 11., a Izrael 18.
Adam Nawałka przejmował naszą drużynę narodową, gdy ta plasowała się na wysokości ósmej "100" rankingu FIFA. W zespole byli już Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski i jeszcze kilku piłkarzy, którzy po 3 latach dotarli do ćwierćfinału Euro 2016 i pewnie wywalczyli awans na mundial 2020.


AUSTRIA

Austria piłkarskiego świata nie podbiła. Na Euro 2016 Austriacy znaleźli się w grupie F razem z Portugalią, Islandią i Węgrami. Po jednym remisie (z Portugalią 0:0) i dwóch porażkach (0:2 z Węgrami i 1:2 z Islandią), z jednym punktem na koncie zajęli ostatnie miejsce w grupie i odpadli z turnieju. Na mundial do Rosji nie pojechali, bo dali się wyprzedzić Serbii, Irlandii i Walii.

W Lidze Narodów, w swojej grupie w Dywizji B, Austriacy zajęli 2. miejsce za Bośnią i Hercegowiną. Gwiazdą drużyny jest David Alaba z Bayernu Monachium.

4 zwycięstwa, remis i 3 porażki to bilans piłkarskiej reprezentacji Polski z Austrią, która będzie jednym z jej 5 rywali w eliminacjach mistrzostw Europy 2020. Bramki: 18-17 na korzyść biało-czerwonych.

IZRAEL

O udziale w Euro i Mistrzostwach Świata reprezentacja Izraela może tylko pomarzyć. Eliminacje do EURO 2016 zakończyła na czwartym miejscu, tuż za Bośnią i Hercegowiną oraz punkt przed Cyprem. Także 4 miejscem, punkt za Albanią, zakończyły się eliminacje do mundialu w Rosji.

W Polsce najbardziej znany był Maor Melikson, który przed 7 laty był mistrzem Polski w barwach Wisły Kraków. W barwach Izraela jednak po raz ostatni zagrał w marcu tego roku.

SŁOWENIA

Słowenia była najmocniejsza na początku wieku. W 2000 roku zagrała na Euro a w 2002 na mundialu. Drużynę prowadził wówczas Srecko Katanec - prawdopodobnie najlepszy słoweński piłkarz w historii. W 2010 roku Słowenia zagrała w finałach Mistrzostw Świata w RPA.

Eliminacje do Euro 2016 Słowenia przegrała po barażu z Ukrainą. Na mundial do Rosji Słoweńcy także nie pojechali. 4 zwycięstwa, 3 remisy i 3 porażki (15 punktów) pozwoliły zająć dopiero czwarte miejsce.

Największą gwiazdą drużyny jest bramkarz Atletico Madryt - Jan Oblak.

MACEDONIA

W turniejach finałowych nie występuje. W eliminacjach wyłącznie statystuje. W eliminacjach do Euro 2016 zdołała wyprzedzić tylko Luksemburg, a do Mistrzostw Świata 2018 - Liechtenstein.

Wszystkie 3 dotychczasowe mecze polskich piłkarzy z Macedonią miały charakter towarzyski i odbyły się na neutralnym terenie. Dwa kolejne rozegrane zostaną w eliminacjach Mistrzostw Europy.

Ostatnia konfrontacja miała miejsce w tureckim Kundu w grudniu 2012, a ekipa trenera Waldemara Fornalika - w krajowym składzie - wygrała 4:1.

Ogólny bilans trzech spotkań to 2 zwycięstwa biało-czerwonych i remis. Bramki: 8-2 na korzyść Polski.

ŁOTWA

9 wygranych oraz po 2 remisy i porażki to bilans piłkarskiej reprezentacji Polski z Łotwą. Ostatni mecz obu drużyn odbył się w maju 2012, kiedy polska drużyna, prowadzona wówczas przez trenera Franciszka Smudę, przygotowywała się do Mistrzostw Europy, którego była współgospodarzem. W Klagenfurcie biało-czerwoni zwyciężyli 1:0.

Niemiłe skojarzenia z Łotwą ma aktualny prezes PZPN. Zbigniew Boniek w czasie swojej krótkiej kariery na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski w eliminacjach do Euro 2004, doświadczył upokarzającej porażki 0:1 w Warszawie.

Włodzimierz Machnikowski/mkul