Sport
Politechnika Opolska obroniła tytuł Akademickiego Mistrza Polski Fot. Biuro Prasowe AZS

środa,

13 czerwca 2018

19:02

Puchar Akademickich Mistrzostw Polskich ponownie pojedzie do Opola. Gdańskie zespoły nie wyszły z grupy

Politechnika Opolska wygrała 11. Akademickie Mistrzostwa Polski w piłce nożnej. W finale opolanie pokonali AJD Częstochowa 3:1. Politechnika Gdańska i AWFiS, reprezentujące Gdańsk zakończyły udział w turnieju już w fazie pucharowej.

W turnieju wzięło 16 najlepszych drużyn z całego kraju. Od poniedziałku studenci rywalizowali w 4 grupach na boiskach Politechniki Gdańskiej i Ogniwa Sopot, by w środę zagrać w wielkim finale. 


GDAŃSZCZANIE NIE WYSZLI Z GRUPY

AWFiS i Politechnika Gdańska trafiły kolejno do grupy B i D. Zespół z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu trafił m. in. na obrońców tytułu sprzed roku Politechniki Opolskiej. Pozostali rywale reprezentowali Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Politechnikę Rzeszowską. Piłkarze gdańskiego AWFu zajęli w swojej grupie 4 miejsce. W trzech spotkaniach grupowych przegrali z SGGW Warszawa (1:2) i PO Opole (0:2), a także zremisowali z PRz Rzeszów (2:2).

Z trochę lepszymi humorami swoją rywalizację zakończyli piłkarze Politechniki Gdańskiej. Mimo że nie wyszli z grupy, ani razu nie zeszli z boiska pokonani. Wszystkie spotkania zakończyli remisami 1:1. O braku awansu do fazy pucharowej zadecydował ostatni mecz grupy D, w którym SGH Warszawa zagrała z AWF Wrocław. Obie drużyny przed tym spotkaniem miały po 1 punkcie, a zwycięstwo jednej z nich dawało bezpośredni awans z drugiego miejsca (1. miejsce w grupie zapewnił sobie Uniwersytet Rzeszowski wygrywając swoje dwa pierwsze mecze). Na nieszczęście gdańszczan, AWF Wrocław pokonał drużynę Szkoły Głównej Handlowej i mógł cieszyć się z ćwierćfinału.

OPOLE ZNOWU Z TARCZĄ

W środowym finale zmierzyły się ze sobą Politechnika Opolska i AJD Częstochowa. Obrońcy tytułu z Leszna 2017 szybko wyszli na prowadzenie, a tuż przed zakończeniem pierwszej połowy podwyższyli wynik na 2:0. Mimo to częstochowianie nie złożyli broni i po przerwie szybko strzelili bramkę kontaktową. Dokonał tego kapitan AJD, Paweł Marchewka, który po meczu czuł spory niedosyt, ale był dumny ze swojej drużyny.

- Przed Mistrzostwami wicemistrzostwo byśmy brali w ciemno, ale po tym jak weszliśmy do finału, chcieliśmy to wygrać. Mimo porażki jestem dumny z chłopaków, daliśmy z siebie 100 procent, uważam, że pokazaliśmy to na boisku - mówił Marchewka.

Mimo strzelonej bramki na 2:1 piłkarze Politechniki Opolskiej zachowali spokój i odpowiedzieli w najlepszy możliwy sposób. Kuba Czajkowski ładnym, technicznym strzałem zza 16 metrów pokonał bramkarza Częstochowy, ustalając tym samym wynik meczu. Częstochowianie nie poddali się, ale do końca spotkania wynik nie uległ już zmianie. Po zakończeniu spotkania, strzelec ostatniej bramki nie krył radości, ale podkreślił też klasę rywali.

- Nie spodziewaliśmy się takiego wyniku. Wiedzieliśmy, że rywal jest silny, bo mierzyliśmy się z nimi m.in. na hali. Myślę, że wynik nie odzwierciedla do końca tego co działo się na boisku. Cieszę się, że strzeliłem decydującą bramkę i dałem drużynie spokój - mówił Kuba Czajkowski.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA AKADEMICKICH MISTRZOSTW POLSKICH

1. Politechnika Opolska
2. Akademia Jana Długosza w Częstochowie
3. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
4. Uniwersytet Szczeciński
5. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
6. Uniwersytet Rzeszowski
7. Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
8. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
9-12. Politechnika Rzeszowska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Gdańska
13-16. Politechnika Warszawska, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

KLASYFIKACJA WEDŁUG TYPÓW UCZELNI 

Uczelnie techniczne:

1. Politechnika Opolska
2. Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
3. Politechnika Rzeszowska

Uniwersytety:

1. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
2. Uniwersytet Szczeciński
3. Uniwersytet Rzeszowski

Uczelnie społeczno-przyrodnicze:

1. Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie
2. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
3. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Uczelnie wychowania fizycznego:

1. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
2. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

Wyróżnienia indywidualne

Najlepszy zawodnik: Paweł Marchewka (AJD Częstochowa)
Najlepszy bramkarz: Arkadiusz Fesser (PO Opole)
Najlepszy strzelec: Hubert Kotowicz (UMCS Lublin) – 4 gole

Michał Kułakowski


Zobacz Galerię