Sport
fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

wtorek,

15 maja 2018

21:26

Arka perfekcyjnie, Lechia z zastrzeżeniami. Trójmiejskie kluby otrzymały licencje na grę w ekstraklasie

Arka i Lechia otrzymały licencje na grę w ekstraklasie w następnym sezonie. Do żółto-niebieskich komisja nie miała żadnych zastrzeżeń. Na biało-zielonych nałożyła nadzór finansowy i ograniczenie wydatków na personel i transfery.
W komunikacie Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN podkreśliła, że jakość i kompletność przedstawianych informacji była generalnie na bardzo wysokim poziomie i za to trzeba kluby pochwalić. Wszystkie kluby z ekstraklasy dostały licencje na grę w przyszłym sezonie.

BRAK POZWOLENIA NA PUCHARY

Nie wszystkie otrzymały pozwolenie na reprezentowanie Polski w europejskich pucharach. Nie mogą tego robić Lechia, Sandecja Nowy Sącz i Bruk-Bet Termalica Nieciecza, ale z oczywistych względów w żaden sposób nie wpływa to na te kluby. Dodatkowo na gdańszczan został nałożony nadzór finansowy, co spotkało również Śląska Wrocław, Koronę Kielce, Wisłę Kraków i Wisłę Płock.

MNIEJSZE WYDATKI

Lechię spotkają też ograniczenia pod względem wydatków. Biało-zieloni muszą zmniejszyć nakłady na personel oraz transfery, zgodnie z prognozą finansową.

Komunikat Komisji Ds. Licencji Klubowych PZPN:

Komisja przyznała licencję na rozgrywki LOTTO Ekstraklasy w sezonie 2018/2019 następującym klubom:  

Arka Gdynia, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Cracovia, Górnik Zabrze, Jagiellonia Białystok, Korona Kielce, Lech Poznań, Lechia Gdańsk, Legia Warszawa, Piast Gliwice, Pogoń Szczecin, Sandecja Nowy Sącz, Śląsk Wrocław, Wisła Kraków, Wisła Płock, Zagłębie Lubin.

– przyznała licencję na rozgrywki UEFA na sezon 2018/2019 następującym klubom:  

Arka Gdynia, Cracovia, Górnik Zabrze, Jagiellonia Białystok, Korona Kielce, Lech Poznań, Legia Warszawa, Piast Gliwice, Pogoń Szczecin, Śląsk Wrocław, Wisła Kraków, Wisła Płock, Zagłębie Lubin.

– nałożyła nadzory finansowe na następujące kluby:  

Śląsk Wrocław, Korona Kielce, Lechia Gdańsk, Wisła Kraków, Wisła Płock.

– nałożyła nadzory infrastrukturalne na:

Górnik Zabrze i Wisłę Kraków.

– nałożyła sankcję regulaminową na następujące kluby:

Wisła Płock – 30 tysięcy złotych za naruszenie kryterium F.01 oraz F.03 Podręcznika Licencyjnego dla klubów Ekstraklasy na sezon 2018/2019.

Lechia Gdańsk – ograniczenie kosztów personelu w sezonie licencyjnym w poszczególnych kwartałach do poziomów założonych w prognozie finansowej na sezon licencyjny 2018/2019 w ujęciu kwartalnym, a także ograniczenie wydatków na „Nabycie WNiP – zawodników (transfer)” w sezonie licencyjnym w poszczególnych kwartałach do poziomów założonych w prognozie finansowej na sezon licencyjny 2018/2019 w ujęciu kwartalnym.

– nie przyznała licencji na rozgrywki UEFA:

Lechii Gdańsk ze względu na naruszenie kryterium F.05 (Prognoza Finansowa) Podręcznika Licencyjnego dla klubów Ekstraklasy na sezon 2018/2019.

Sandecja Nowy Sącz oraz Bruk-Bet Termalica Nieciecza nie były procedowane pod kątem przyznania licencji na rozgrywki klubowe UEFA ze względu na złożenie prognoz finansowych w układzie półrocznym, a w celu uzyskania licencji na rozgrywki klubowe UEFA, nałoży złożyć prognozę w układzie kwartalnym.

Od powyższych decyzji przysługuje Klubom odwołanie do Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN za pośrednictwem Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN w terminie 5 dni.

Tymoteusz Kobiela