Sport
Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

sobota,

20 stycznia 2018

14:16

Arka Gdynia w Wielkiej Brytanii. Żółto-niebiescy będą szkolić młodzież na wyspach

Arka Gdynia będzie szkolić młodzież w Wielkiej Brytanii. Żółto-niebiescy otworzyli nowe ośrodki w Coventry, Leicester, Nottingham, Norwich i Brighton, a kolejne powstaną w Londynie i Manchesterze. – Chcemy rozpowszechnić Arkę jako klub i Gdynię jako miasto. Wydaje nam się, że byłoby dobrze, żeby dzieci z Polonii grały w rzeczywistych polskich klubach z ekstraklasy – mówi Krzysztof Rybicki, prezes Arki Gdynia SI.
Gdynianie inwestują w przyszłość i rekrutują dzieci z roczników od U-4 do U-15. Szkółki Arki w Wielkiej Brytanii prowadzi firma Arka Gdynia UK, która nawiązała współpracę z Arką Gdynia SI. Szkolenie będzie w stu procentach odpowiadało standardom stosowanym przez żółto-niebieskich w Trójmieście, a w planach są także wymiany szkoleniowe i zawodnicze.

– Chcemy rozpowszechnić Arkę jako klub i Gdynię jako miasto. Wydaje nam się, że byłoby dobrze, żeby dzieci z Polonii grały w rzeczywistych polskich klubach z ekstraklasy, zamiast małych szkółek. Wszystko ma być identycznie prowadzone tak jak w Gdyni – od ubiory trenerów, po program treningowy – i mamy nadzieję, że w przyszłości trafią do Arki zawodnicy wychowani w takich szkółkach – mówi prezes Arki Gdynia SI, Krzysztof Rybicki.

Z WIELKIEJ BRYTANII DO EKSTRAKLASY

 Projekt w początkowej fazie nastawiony jest na rekrutację Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Docelowo szkółki mają powstać w kilkunastu miastach.

– Chcemy dać dzieciom szansę trenowania w jednym z lepszych planów szkoleniowych, jakie istnieją w Polsce oraz otworzyć im przyszłą drogę do Ekstraklasy lub lig zagranicznych – mówi Jan Jaźwiński, współwłaściciel Arka Gdynia UK. – Jesteśmy w kontakcie z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, który na bieżąco będzie monitorował zawodników pod kątem gry w młodzieżowych reprezentacjach kraju – dodaje drugi z właścicieli, Dominik Nowowiejski.

Pierwsze treningi w brytyjskich szkółkach Arki zaplanowane są na pierwszą połowę lutego. Dopiero rozpoczął się nabór zawodników (więcej informacji TUTAJ), ale w szkółkach trwa także jeszcze rekrutacja trenerów zainteresowanych pracą w żółto-niebieskich barwach. 

Tymoteusz Kobiela