Sport
O miano pierwszego bramkarza powalczy Piotr Wyszomirski, karierę reprezentacyjną wznowił Sławomir Szmal Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

piątek,

12 stycznia 2018

10:51

Piłkarze ręczni zaczynają grę o mundial. Aż ośmiu graczy w składzie jest z Pomorza

Kosowo, Cypr i Portugalia to rywale polskich szczypiornistów na preeliminacyjnym turnieju w Povoa de Varzim. Nasz narodowy team plasuje się na 11. miejscu w światowym rankingu. Najgroźniejszy rywal, gospodarz turnieju, Portugalia jest 33. W 19-osobowym składzie jest aż ośmiu graczy związanych z Pomorzem.

DASZEK

Najmocniejszą pozycję ma skrzydłowy Michał Daszek. 25-letni wychowanek Sambora Tczew nauki pobierał w gdańskiej SMS. Zawód szczypiornisty zaczął uprawiać z MMTS Kwidzyn, skąd w 2014 roku przeszedł do Płocka. Z Orlen Wisłą Płock regularnie zdobywa wicemistrzostwo Polski i gra w Lidze Mistrzów. Trzecie miejsce w mistrzostwach świata w 2015 - to na razie największy sukces.

CHRAPKOWSKI

Piotr Chrapkowski urodził się w Kartuzach, skończył gdyńską "Trójkę", a sportowo dojrzewał pod okiem Daniela Waszkiewicza w AZS AWFiS Gdańsk, "ocierając się" o podium mistrzostw Polski. Tytuły wywalczył dopiero w barwach Orlen Wisły Płock i Vive Kielce. Od tego sezonu jest gra w Bundelidze w barwach Magdeburga.

GĘBALOWIE

Bracia Gębalowie - Tomasz i Maciej są gdynianami i po ukończeniu gdańskiej SMS zostali zawodnikami Spójni. Jako nastolatkowie trafili do Magdeburga, ale nie mogąc wywalczyć miejsca w składzie, wrócili do Polski. Aktualnie grają dla Płocka i stają się coraz ważniejszymi postaciami reprezentacji Polski. Mierzący 212 cm i liczący niespełna 23 lata Tomasz ma zastąpić na lewym rozegraniu kończących sportowe kariery - Karola Bieleckiego i Michała Jureckiego.

MMTS

W kadrze jest aż trzech zawodników MMTS Kwidzyn. Największe szanse na grę ma skrzydłowy, urodzony w Kwidzynie Adrian Nogowski, który otrzymał już szanse w eliminacjach do ME. On również zawodu szczypiornisty uczył się w gdańskiej SMS. Od 1 stycznia jest zawodnikiem niemieckiego VfL Luebeck-Schwartau. Trzeciej drużynie 2. Bundesligi ma pomóc w awansie do DKB Handball Bundesligi.

Kamil Krieger podobnie jak Chrapkowski urodził się w Kartuzach i na pierwsze treningi zapisał się do Cartusii. Potem był SMS, Kwidzyn, Kielce, Kwidzyn, Mielec, Lubin i od 2016 roku znowu Kwidzyn. Krieger ma już prawie 31 lat i to już ostatnia szansa, by zaistnieć w reprezentacji.

BRAMKARZE

O miano pierwszego bramkarza powalczy Piotr Wyszomirski. Wobec urazów Adama Malchera karierę reprezentacyjną wznowił Sławomir Szmal i Wyszomirski kolejny raz podejmie rywalizację ze swoim idolem. Podobnie jak pozostali Pomorzanie w reprezentacji, także urodzony w Warszawie Wyszomirski piłki ręcznej uczył się w gdańskiej SMS. Aktualnie jest zawodnikiem występującego w Bundeslidze TBV Lengo.

KADRA

Bramkarze: Sławomir Szmal (PGE VIVE Kielce), Piotr Wyszomirski (TBV Lemgo), Adam Morawski (Orlen Wisła Płock).

Skrzydłowi: Przemysław Krajewski, Michał Daszek (obaj Orlen Wisła Płock), Adrian Nogowski (MMTS Kwidzyn), Arkadiusz Moryto (Zagłębie Lubin).

Rozgrywający: Paweł Genda, Kamil Krieger (obaj MMTS Kwidzyn), Stanisław Makowiejew (Piotrkowianin Piotrków Trybunalski), Tomasz Gębala (Orlen Wisła Płock), Rafał Przybylski (Fenix Toulouse), Paweł Paczkowski (Motor Zaporoże), Łukasz Gierak (TuS N-Luebbecke), Piotr Chrapkowski (SC Magdeburg).

Obrotowi: Marek Daćko (NMC Górnik Zabrze), Kamil Syprzak (Barcelona), Patryk Walczak (Massy Essonne HB), Maciej Gębala (Orlen Wisła Płock).

Terminarz:

12.01 (piątek)
18:15 Polska – Kosowo

13.01 (sobota)
21:30 Polska – Cypr

14.01 (niedziela)
19:00 Portugalia – Polska

Włodzimierz Machnikowski