Sport
Fot. M. Hlades/Fundacja Idea

piątek,

24 listopada 2017

08:45

"Naćpany życiem - być jak Jerzy Górski" - reportaż Włodzimierza Machnikowskiego [POSŁUCHAJ]

"Żeby wyjść z nałogu, trzeba być mistrzem świata" - mówi w filmie Janusz Gajos grający Marka Kotańskiego. "Mistrzem świata nie zostaje się pokonując rywali, tylko własną słabość" - dodaje Jerzy Górski, którego życie stało się podstawą scenariusza "Najlepszego".

Podczas spotkania po projekcji w gdańskim Multikinie w ramach inicjatywy "Zażyj wolności" bohater historii, mistrz świata w triathlonie, opowiadał o walce, którą stoczył tak naprawdę o życie. Jako 15-latek pierwszy raz sięgnął po narkotyki. To był bunt przeciw ojcu, który wyznaczał synowi życiowe cele i zadania . Zabronił uprawiania sportu i zmusił do podjęcia nauki w szkole mundurowej, Narkotyki dały odwagę, by się zbuntować. Dały też pozorną wolność, której zwieńczeniem po trzynastu latach "brania" była kompletna fizyczna i moralna degradacja.

Posłuchaj reportażu Włodzimierza Machnikowskiego:


"LEKARZE PODAWALI MI LEKI, A JA WRACAŁEM DO NARKOTYKÓW"

- Lekarze podawali mi jakieś leki, pytali o samopoczucie, a ja po osiągnięciu stanu umożliwiającego w miarę normalne funkcjonowanie, wracałem do narkotyków. Gdy przekraczałem próg MONAR-u paliłem 100 papierosów dziennie i wstrzykiwałem sobie po kilka centymetrów heroiny. Jednak to ja zdecydowałem o przekroczeniu progu ośrodka. To było najważniejsze. Zamknięty ośrodek - to była moja wolność, bo sam zdecydowałem o tym, żeby tam się znaleźć. A potem był sport, który zastąpił "kroplówki" i leki, które tylko łagodziły objawy choroby, a nie leczyły - opowiadał ze spokojem o swoim ocaleniu.


ZMIENIŁ ŻYCIE

Gdy zdecydował się na leczenie, miał prawie 30 lat. Po kolejnych sześciu, w 1990 roku w Alabamie zdobył tytuł mistrza na dystansie Double Ironman. Dystans 8 km pływania, 360 km jazdy na rowerze i 84 km biegu pokonał w czasie 24 godzin 47 minut i 46 sekund.

Historia Jerzego Górskiego, film " Najlepszy" i inicjatywa "Zażyj Wolności" - jest tematem reportażu Włodzimierza Machnikowskiego z cyklu "Był sobie sport"

Projekt "Zażyj wolności" realizowany jest przez Fundację IDEA, GCPU, ze środków Miasta Gdańska.


wm/mar


Zobacz Galerię