Sport
Hiszpanie kibicujący La Roja w meczu z Turcją na EURO 2016. Fot. Anita Kobylińska/Radio Gdańsk

niedziela,

16 lipca 2017

18:00

Ruszyła Ekstraklasa, my analizujemy kibiców. Anglicy, Hiszpanie, Polacy – którzy poświecą dla drużyny najwięcej?

Niektórzy odwołaliby podróż poślubną, inni zapłaciliby 700 euro za pojedynczy bilet na mecz. Dziewięć godzin w podróży na spotkanie swojej drużyny i odrzucenie miłości życia ze względu na klubowe barwy to inne z poświęceń, na które gotowi są niektórzy sympatycy piłki nożnej. Polacy wiodą prym w jednej z kategorii.

Jeden na dziesięciu kibiców zrezygnowałby z podróży poślubnej, aby zobaczyć swoją drużynę w finale prestiżowej Ligi Mistrzów. Aż 13% fanów wymieniłoby na wspomniany finał zwycięski los na loterii, choć wśród Ukraińców procent ten wzrasta aż do 66. Kibic-wariat, czy kibic-pasjonat? Analizujemy zachowania piłkarskich sympatyków.

Posłuchaj audycji:


SZALONY, BARDZIEJ SZALONY, NAJBARDZIEJ SZALONY

Ponad 10 tysięcy kibiców przepytanych na potrzeby raportu Mastercard uznało, że to Anglicy posiadają w sobie najwięcej piłkarskiej pasji (32%). Tuż za nimi na podium znaleźli się gorąco-krwiści południowcy: Hiszpanie (16%) i Włosi (12%).

Najwięcej kibicowskiego szaleństwa należy przyznać jednak Turkom, którzy za ważny mecz swojej drużyny byliby w stanie zapłacić nawet 698 euro. „Tylko” o 100 euro gorsi są Rosjanie, a podium zamykają nieco ostrożniejsi – choć niewiele bardziej – Francuzi, którzy w tym celu poświęciliby kwotę 545 euro.

POLACY I UKRAIŃCY NAJWYTRWALSI

Nie tylko pieniądze świadczą o poświęceniu, na jakie gotowi są kibice, by móc wspierać swój zespół. Godziny spędzone w podróży? Żaden problem! Przynajmniej dla Ukraińców i Polaków, którzy deklarują, że są w stanie spędzić w trasie kolejno 9 i 8,5 godziny, by tylko dotrzeć na ważny mecz. Najmniej wytrwali są w tej kwestii Holendrzy, którzy są gotowi znieść podróż do długości ok. 4 godzin.

HOLENDRZY KIBICAMI W KAPCIACH

Holendrzy, przyzwyczajeni najwyraźniej do niewielkich rozmiarów swojego kraju, nie tylko niechętnie spędzają czas w podróży – również najczęściej ze wszystkich ankietowanych nacji oglądają mecze ulubionej drużyny w telewizji (41%).

Najwierniejsi w Europie okazali się natomiast pogodni Hiszpanie: ponad 60% z nich jeździ za drużyną na mecze zagranicę. Najwcześniej kibicować zaczynają Portugalczycy – w wieku 7 lat, na stadionach młodzi spadkobiercy Cristiano Ronaldo pojawiają się już mając lat 11.

Na cykl "Piłkarskie plotki" zapraszamy w każdą niedzielę po godz. 17:30 w magazynie "Radio Gdańsk Z boisk i stadionów".
 
Anita Kobylińska