Sport
Hokej zniknie z Gdańska? Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

czwartek,

18 maja 2017

12:34

Kolejna podwyżka cen lodowiska może zaważyć na przyszłości MH Automatyki. Gdańszczanie płacą najwięcej w Polsce

To może być koniec profesjonalnego hokeja w Gdańsku. Według naszych nieoficjalnych informacji właściciel hali "Olivia" kolejny raz zaproponował wyższą cenę za wynajem lodu. Stawka jest najwyższa w Polsce, a koszty z roku na rok rosną. Od początku istnienia MH Automatyki (2014 rok) koszt wynajmu lodu za treningi wzrósł o prawie 75 procent, zaś w przypadku dnia meczowego o 100 procent.

- Bez porozumienia w kwestii wynajmu lodu nie jesteśmy w stanie rozpocząć treningów. Koszty są tak duże, że istnieje również prawdopodobieństwo, że w przyszłym sezonie gdańskiego klubu zabraknie na hokejowej mapie Polski - mówi osoba blisko związana z MH Automatyką.

Gdy cała hokejowa Polska w spokoju rozpoczyna przygotowania do kolejnego sezonu w najwyższej klasie rozgrywkowej, w Gdańsku trwają negocjacje. Dysponent hali kolejny raz podnosi ceny za lód.

CORAZ DROŻEJ

Gdańska hala "Olivia" jest ewenementem w skali całego kraju. Nad morzem koszt wynajmu lodu jest najwyższy. Włodarze MH Automatyki za godzinę treningu muszą zapłacić prawie 660 złotych netto. W przypadku dnia meczowego całkowity koszt to prawie 7 tys. złotych netto. Inne miasta w prosty sposób rozwiązały ten problem. Miejskie ośrodki sportu partycypują w kosztach wynajmu, a często dla klubu startującego w najwyższej klasie rozgrywkowej, przygotowywana jest preferencyjna stawka. I tak:

Nowy Targ: Cena za 1h: 180 zł (trening), 250 zł (mecz)
Tychy: Cena za 1h: 400 zł (miasto wspiera klub kwotą blisko 4 milionów złotych, w Gdańsku dotacja miasta oscyluje w granicach pół miliona)
Sosnowiec: Cena za 1h: 100 zł (miesiąc) dla klubów z Sosnowca, 300 zł
Opole: Cena za 1h: seniorzy opolskich klubów 100 zł, sekcje młodzieżowe 30 zł.
Toruń: Cena za 1h: seniorzy z Torunia 435 zł, pozostałe kluby sportowe 440 zł.
Bytom: Klub korzysta z tafli na preferencyjnych warunkach
Dębica: Cena preferencyjna: 40 zł/h
Sosnowiec: Klub korzysta z tafli na preferencyjnych warunkach
Janów: Klub korzysta z tafli na preferencyjnych warunkach
Jastrzębie: Klub korzysta z tafli na preferencyjnych warunkach
Oświęcim: Administratorem lodowiska jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Oświęcimiu. Stowarzyszenia w dotacjach mają ujęte kwoty na pokrycie kosztów wynajmu lodu.

dane: hokej.net

SEZON NA MINUSIE

Hokejowy klub z Gdańska w poprzednim sezonie zdołał utrzymać się w lidze, ale zakończył go na finansowym minusie. Łączny koszt wynajmu lodu to blisko 250 tysięcy złotych za cały sezon. Według naszych informacji, nowa stawka winduje koszty o prawie 200 tysięcy złotych, co może okazać się zabójcze dla MH Automatyki. Nie zanosi się natomiast, że budżet hokejowej drużyny z Gdańska drastycznie wzrośnie. - Na horyzoncie jest dwóch małych sponsorów, ale to nie pokryje tych gigantycznych kosztów - mówi nasz informator.

WYŚCIG Z CZASEM

Włodarze gdańskiego klubu są pod ścianą. Do końca maja muszą skompletować i wysłać dokumenty do Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Dokumentacja musi zawierać także umowę na wynajem hali. Negocjację trwają od lutego, a sytuacja staję się patowa.
Wojciech Luściński