Sport
Fot. PAP/Adam Warżawa

poniedziałek,

17 kwietnia 2017

09:30

Ojrzyński vs Lechia. Jak nowy trener Arki Gdynia radził sobie w meczach z biało-zielonymi?

3 zwycięstwa, 2 remisy i 3 porażki. To bilans drużyn prowadzonych przez Leszka Ojrzyńskiego w meczach przeciwko Lechii Gdańsk w ekstraklasie. W Lany Poniedziałek w piłkarskich derbach Trójmiasta nowy szkoleniowiec Arki Gdynia zadebiutuje na żółto-niebieskiej ławce.
Leszek Ojrzyński z Lechią rywalizował w sumie 8 razy na poziomie ekstraklasy prowadząc Koronę, Podbeskidzie i Górnika. Jego zespoły w starciach z biało-zielonymi strzeliły łącznie 7 goli. Po stronie strat znajduje się także 7 bramek. Mecze przeważnie były zacięte i żadnej ze stron nie udało się dominować.

ZACZĄŁ OD WYGRANEJ

Swój pierwszy ekstraklasowy mecz przeciwko Lechii Ojrzyński wygrał. 17 września 2011 roku jego Korona Kielce pokonała u siebie prowadzonych przez Tomasza Kafarskiego biało-zielonych 1:0. W tamtym spotkaniu wystąpili Rafał Janicki i Piotr Wiśniewski.

W kolejnym starciu, które miało miejsce 19 marca 2012 r. na PGE Arenie, padł bezbramkowy remis. Dowodzący wówczas Lechią Paweł Janas w pierwszym składzie wystawił Janickiego, a z ławki wszedł Wiśniewski. Była to pierwsza ligowa wizyta Ojrzyńskiego na bursztynowej arenie.

- Później wracałem jeszcze ten piękny stadion, jeden z najpiękniejszych. Byłem tam też na Euro 2012 na meczu Hiszpania-Chorwacja. Z ligowych meczów pamiętam szczególnie dwa remisy z Koroną, gdzie byliśmy lepszym zespołem niż Lechia - mówi Ojrzyński.

PIERWSZA PORAŻKA

Pierwszej porażki z Lechią Ojrzyński doznał 1 września 2012. W Kielcach jego drużyna uległa 0:1. Tamto spotkanie pamięta Janicki, który wystąpił na prawej obronie gdańskiej ekipy.

NAJCIEKAWSZY MECZ

11 marca 2013 roku doszło do najbardziej ofensywnego i najciekawszego z pojedynków Ojrzyński-Lechia. Na PGE Arenie Korona przegrała 2:3. Kielczanie przez 75 minut musieli radzić sobie w osłabieniu. W pierwszym kwadransie spotkania 2 żółte kartki, a w konsekwencji czerwoną obejrzał Kamil Kuzera. Trenerem Lechii w tamtym okresie był Bogusław Kaczmarek.

NAJWYŻSZE ZWYCIĘSTWO

Po dwóch porażkach z Lechią Ojrzyński odkuł się prowadząc Podbeskidzie. "Górale" 9 listopada 2013 roku wygrali w Bielsku z drużyną Michała Probierza 3:1. Honorowego gola dla gości strzelił Janicki.

Kolejnej wizyta w Gdańsku dla nowego trenera Arki nie była udana. 25 lipca 2014 roku Podbeskidzie przegrało 0:1. W Lechii grali Piotr Wiśniewski, Bartłomiej Pawłowski, Ariel Borysiuk, Rafał Janicki, a na trenerskiej ławce siedział Quim Machado.

Następną odsłoną potyczek Ojrzyńskiego z Lechią był mecz z 29 listopada 2014 r. zakończony zwycięstwem Podbeskidzia 1:0.

NAJŚWIEŻSZE WSPOMNIENIA PACHNĄ REMISEM

Po raz ostatni Leszek Ojrzyński mierzył się z Lechią 16 października 2015 roku. W tamtym czasie był trenerem Górnika Zabrze. Śląski zespół, który później spadł ekstraklasy, wywalczył w Gdańsku punkt uzyskując remis 1:1. Z obecnego składu biało-zielonych tamten mecz pamiętają Michał Mak, Ariel Borysiuk, Piotr Wiśniewski, Jakub Wawrzyniak, Rafał Janicki, Grzegorz Wojtkowiak, którzy grali w pierwszym składzie oraz Sławomir Peszko i Mrio Maloca, którzy pojawili się na murawie z ławki. Trenerem gdańszczan był Thomas Von Hessen.

mh