Sport
Piłkarze Arki i Lechii wrócili do zajęć przed piłkarską wiosną. Fot. lechia.pl/arka.gdynia.pl

wtorek,

10 stycznia 2017

20:10

Piłkarski wtorek: Lechia do Turcji, Arka na Cypr. Operacja „Wiosna 2017” rozpoczęta

Na zgrupowania do Turcji i na Cypr udadzą się trójmiejscy piłkarze, przygotowując się do powrotu na boiska Lotto Ekstraklasy. Tam czeka na nich łagodna temperatura, zielone boiska i ciekawi sparingpartnerzy. A w ich barwach – m.in. byli zawodnicy biało-zielonych.

Zarówno Arka, jak i Lechia, mają już za sobą badania oraz testy sprawnościowe. Teraz przyszła pora na pracę nad motoryką, zajęcia z piłką oraz gry kontrolne. Obie drużyny część okresu przygotowawczego spędzą w ciepłych krajach, by wykorzystać panujące w nich warunki i jak najlepiej przygotować się do dalszej walki o wyznaczone na starcie sezonu cele.

Posłuchaj audycji:


NA POCZĄTEK AMBER CUP

Biało-zieloni pierwszy kontakt z piłką mieli w ERGO Arenie, gdzie wygrali towarzyski turniej Amber Cup. Jak zwykle liderem drużyny był Sławomir Peszko, który strzelał gole we wszystkich meczach. Na trybunach zasiadły życiowe partnerki piłkarzy, a obok boiska bawiły się dzieci – także reprezentanta Polski.

– Syn ma dopiero 2,5 roku i mam nadzieję, że niedługo sam rozpocznie swoją przygodę z piłką. Na razie tylko ją ogląda, w domu nieustannie przypomina, że za chwilę zacznie się mecz. Oby poszedł moimi śladami! – mówił z nadzieją najlepszy pomorski piłkarz jesieni, zdaniem słuchaczy Radia Gdańsk.

Do gry w turnieju zostali wyznaczeni przez trenera Piotra Nowaka wybrani zawodnicy. Pozostali, jak m.in. Grzegorz Wojtkowiak czy Damian Podleśny, zasiedli na trybunach ERGO Areny, by wraz z rodzinami dopingować swoich.

KIERUNEK: CIEPŁE KRAJE

Piłkarze Lechii powoli pakują sprzęt i sposobią się do wyjazdu do Turcji. W poniedziałek i wtorek zawodnicy przeszli serię badań i testów, w środę zaś powrócą do zajęć z piłką. A już w niedzielę 15 stycznia pożegnają zaśnieżony Gdańsk i podobnie jak kilka innych drużyn Ekstraklasy, wylecą na obóz do Turcji. A tam?

– Trzy mecze sparingowe, w pierwszym tygodniu zgrupowania. Na początek Viktoria Berlin (18 stycznia), później zespół z rosyjskiej ekstraklasy, Terek Grozny (20 stycznia), a także Austria Wiedeń (23 stycznia), gdzie gra m.in. były zawodnik Lechii Kevin Friesenbichler. W Tereku Grozny zresztą jest Zaur Sadajew, także znany z występów w biało-zielonej koszulce – opowiadał w rozmowie z Włodzimierzem Machnikowskim rzecznik prasowy Lechii, Jakub Staszkiewicz.

Drugi tydzień zgrupowania biało-zielonych w Turcji to przede wszystkim praca nad taktyką, zajęcia siłowe i wytrzymałościowe. W miejscowości Belek Lechiści spędzą dokładnie dwa tygodnie, do Gdańska wrócą 29 stycznia.

ZAJĘCIA Z PIŁKĄ PRZEDE WSZYSTKIM

W pełnej gotowości także Arkowcy. Ci jednak, zanim udadzą się na Cypr, pojadą do Władysławowa. Pełne ręce pracy w okresie przygotowawczym ma asystent pierwszego trenera, Grzegorz Witt, odpowiedzialny za przygotowanie motoryczne żółto-niebieskich.

– Ważnym elementem powrotu do pracy są badania, które diagnozują stan, w jakim znajdują się zawodnicy. Bazując na nich staramy się przygotować cały okres przygotowawczy – zdradza trener. Z motoryką i zajęciami siłowymi Arkowcy jednak nie przesadzają i między innymi dlatego właśnie im poświęcony będzie krótszy, bo zaledwie 5-dniowy obóz we Władysławowie. – Piłka nożna to przede wszystkim gra. Przygotowanie fizyczne jest jednym z jej elementów – ważnym, ale nie mniej, niż pozostałe: technika, taktyka, psychika – zauważa asystent trenera Nicińskiego.

Efekty przygotowań obu drużyn już niebawem zweryfikuje boisko. Zarówno w Gdyni, jak i w Gdańsku, na wznowienie rozgrywek Ekstraklasy czekają nas arcyciekawe spotkania. Arka 11 lutego o godz. 20:30 podejmie Legię Warszawa, a dzień później na Stadion Energa Gdańsk przyjedzie lider tabeli, Jagiellonia Białystok. Rozpoczęcie meczu o godz. 18:00.

A na „Piłkarski wtorek” zapraszamy co tydzień o 14:05 na antenie Radia Gdańsk.

Anita Kobylińska/Włodzimierz Machnikowski