Sport

wtorek,

03 stycznia 2017

14:59

Piłkarski wtorek: Dwa obozy, sparingowi rywale z doświadczeniem w Europie. Arka szykuje się na wiosnę w Ekstraklasie

Siedem sparingów, dwa obozy treningowe, w tym 10-dniowy wyjazd na Cypr. Piłkarze Arki Gdynia na najwyższych obrotach będą przygotowywali się do powrotu na boiska Ekstraklasy. Nie zapominają także o meczach pucharowych, które mogą otworzyć im drzwi do Europy. Na Cyprze umiejętności gdynian zweryfikują rywale, którzy doskonale wiedzą, czym są europejskie puchary. O przygotowaniach Arki do rundy wiosennej sezonu 2016/17 opowiada w Radiu Gdańsk menedżer klubu, Paweł Bednarczyk.

Mało czasu, dużo pracy – tak można w skrócie podsumować przygotowania, jakie czekają tej zimy naszych ekstraklasowiczów. Ten sam problem, co wszystkie zespoły, ma także Arka Gdynia. A przygotować musi się wyjątkowo dobrze, bo już 11 lutego powraca do rozgrywek mierząc się nie z byle kim – formę żółto-niebieskich sprawdzi na chwilę przed potyczką z Ajaxem Amsterdam Legia Warszawa.

Posłuchaj rozmowy:


CZASU MAŁO, ALE CZAS START!

– To będą najkrótsze zimowe przygotowania, jakie przeżyłem pracując w Arce – zauważa w rozmowie z Radiem Gdańsk menedżer Arki i kierownik drużyny, Paweł Bednarczyk. A pracuje w niej już od 12 lat. – Będziemy mieli niewiele ponad 4 tygodnie, to wyjątkowo krótko. Najczęściej, gdy graliśmy w Ekstraklasie, zaczynaliśmy rundę wiosenną w ostatni weekend lutego, a teraz już 11-tego, a więc rekordowo szybko.

W związku z tym, że czasu na przygotowania jest niewiele, wyjątkowo krótki, bo zaledwie 5-dniowy będzie pierwszy obóz żółto-niebieskich, w Centralnym Ośrodku Sportu Cetniewo we Władysławowie. – Obóz we Władysławowie będzie krótki, ale bardzo intensywny. Jedziemy tam po to, by wykonać główną, najcięższą pracę. Zawodnikom będą aplikowane przynajmniej dwa treningi dziennie. Zatem pomimo tego, że będzie to krótki okres, na pewno ten obóz odczują – zapewnia Bednarczyk.

Z MROZU POD PALMY

Z zimowej Polski, w której temperatury spadną już niebawem poniżej zera, 22 stycznia zawodnicy Arki udadzą się na Cypr. Tam mogą oczekiwać znacznie bardziej sprzyjającej aury – i w około 16 stopniach Celsjusza kontynuować przygotowania do piłkarskiej wiosny. – Mam nadzieję, że świeciło będzie słoneczko i temperatura odczuwalna będzie jeszcze wyższa – mówi z nadzieją menedżer klubu.  

Nie tylko pogoda sprzyjała będzie treningom żółto-niebieskich na Cyprze. Warunki, w jakich gdynianie będą trenowali przez 10 dni w 2,5-tysięcznej miejscowości Ayia Napa, znajdującej się na wschodnim krańcu wyspy, Paweł Bednarczyk sprawdził osobiście.

– W październiku, gdy u nas szalały wichury, które zniszczyły m.in. molo w Sopocie, miałem to szczęście, że sam byłem właśnie na Cyprze. Oglądałem hotele, sprawdzałem ośrodki treningowe. Wówczas było 35 stopni, więc było bardzo przyjemnie. Polecam wszystkim tą urokliwą wyspę – mówi.

CIEKAWI SPARINGPARTNERZY

Na tejże urokliwej wyspie Arka rozegra w ciągu 10 dni aż cztery sparingi. Formę gdynian sprawdzą CFR 1907 Cluj, Atlantas Klajpeda, FK Cukaricki Belgrad i Rad Belgrad, które niejednokrotnie wypracowywały sobie szansę na pokazanie się w europejskich pucharach.

– Zarówno drużyna FK Cukaricki Belgrad, jak i Atlantas Kłajpeda startowały w tegorocznych pucharach. Jest też CFR Cluj, drużyna, która jeszcze nie tak dawno – o czym kibice na pewno pamiętają – występowała w Lidze Mistrzów. Był to bardzo mocny klub, który teraz przeżywa pewne wewnętrzne problemy i nie stanowi już takiej siły, ale wciąż jest to rywal atrakcyjny. Jestem ciekawy, jak nasza drużyna sprawdzi się na tle takiego przeciwnika – analizuje Bednarczyk.

Plan sparingów Arki Gdynia:

15 stycznia – KS Chwaszczyno (we Władysławowie)
21 stycznia – Gryf Wejherowo (w Gdyni)
24 stycznia – CFR 1907 Cluj
26 stycznia – Atlantas Kłajpeda
29 stycznia – FK Cukaricki Belgrad
1 lutego – Rad Belgrad
5 lutego – Olimpia Grudziądz (w Gdyni)

Obozy:

12-17 stycznia – Władysławowo
22 stycznia-4 lutego – Ayia Napa, Cypr

Anita Kobylińska