Sport
Rozpoczynamy sportowe podsumowania 2021 roku (Fot. 400mm.pl/Kacper Kirklewski/Piotr Kucza)

wtorek,

16 listopada 2021

19:12

Najpierw wielki sukces, później wielkie zmiany. Sprawozdanie ze stycznia, czyli początek sportowego podsumowania roku [SPORTOWE MGNIENIA]

Wielkie zmiany, sukcesy i smutek spowodowany odejściem legendy z tego świata. Tak rozpoczął się 2021 rok w sporcie. Zmiany zaszły w piłkarskiej reprezentacji Polski. Przywitaliśmy nowego selekcjonera. Sukcesy odnieśli polscy skoczkowie. Smutek spowodowała śmierć Franciszka Bochentyna.

Zaczynając chronologicznie, nie można nie wspomnieć o ogłoszeniu Krystiana Pieszczka jako nowego kapitana żużlowców Zdunek Wybrzeża Gdańsk na sezon 2021. Wychowanek przejął rolę po Mikkelu Bechu, który zakończył karierę jeszcze przed końcem poprzednich rozgrywek. Zdunek Wybrzeże z Pieszczkiem jako kapitanem zakończyło ostatecznie sezon na 4. miejscu Ewinner 1. ligi, co zapewniło grę w play-offach. W nich gdańszczanie musieli uznać jednak wyższość Cellfastu Wilków Krosno. Dla "Krychy" był to siódmy sezon startów w gdańskim klubie.

POSŁUCHAJ PIERWSZEGO SPORTOWEGO MGNIENIA, W KTÓRYM WSPOMINAMY STYCZEŃ:DRUGI NAJSTARSZY ZWYCIĘZCA TURNIEJU CZTERECH SKOCZNI

Już szóstego dnia 2021 roku Polska mogła świętować wielki sukces. Kamil Stoch wygrał Turniej Czterech Skoczni, tym samym stając się drugim najstarszym zawodnikiem, któremu udało się to osiągnąć. W całej historii starszym zwycięzcą był tylko Sepp Bradl. Jeszcze w Oberstdorfie i Ga-Pa skoki Stocha pozostawiały wiele do życzenia. Wszystko zmieniło się w Innsbrucku, gdzie popisał się dwoma znakomitymi próami. Wielki triumf zapewnił sobie konkursem w Bischofshofen, który był w jego wykonaniu perfekcyjny. Polak skakał na 139 i 140 metrów.

WIELKA STRATA TRÓJMIEJSKIEJ PIŁKI NOŻNEJ

13 stycznia dotarły do nas bardzo smutne wieści. W wieku 68 lat zmarł były piłkarz Arki Gdynia, zdobywca Pucharu Polski z 1979 roku – Franciszek Bochentyn, który został wybrany przez kibiców do jedenastki 80-lecia klubu. Bochentyn miał swój udział we wszystkich największych sukcesach Arki w latach 70. Był to dwukrotny awans do ekstraklasy w 1974 i 1976 roku, zdobycie Pucharu Polski w 1979 roku oraz pamiętny dwumecz z bułgarskim Beroe Stara Zagora w europejskich pucharach. Łącznie w żółto-niebieskich barwach rozegrał dla 197 spotkań.

NOWE PORZĄDKI W KADRZE REPREZENTACJI POLSKI

Cała piłkarska Polska była w szoku, kiedy 18 stycznia ogłoszono, że Jerzy Brzęczek został zwolniony z pełnienia funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski. Chociaż wzbudzał mieszane uczucia wśród fanów, wydawało się, że do tamtej pory PZPN stał za nim murem. Trzy dni później nowym selekcjonerem ogłoszono Portugalczyka Paulo Sousę - trenera który w swoim CV miał pracę między innymi w Leicester City, ACF Fiorentina czy Girondins Bordeaux. Przed biało-czerwonymi mecze w barażach oraz – miejmy nadzieję – mistrzostwa Świata 2022 w Katarze.

Jakub Krysiewicz/tko