Sport
(Fot. mat. pras. AWFiS)

sobota,

23 października 2021

16:40

Akademicki Związek Sportowy świętuje stulecie działalności. Ogólnopolska konferencja z okazji jubileuszu

Ogólnopolska Konferencja Naukowa pod hasłem „Akademicka dojrzałość podstawą sukcesów sportowców AZS” została zorganizowana z okazji 100-lecia AZS Gdańsk w piątek 22 października.

- Ta piękna rocznica zobowiązuje nas do tego, abyśmy pamiętali o tych, którzy niekiedy w bardzo trudnych warunkach próbowali organizować życie sportowe w środowisku studenckim. Kwitnie ono do dziś, a my możemy się szczycić pięknymi osiągnięciami – powiedział prof. Janusz Czerwiński, przewodniczący komitetu organizacyjnego.


20211022 101219

 (Fot. mat. pras. AWFiS)


PRELEKCJE I LISTY GRATULACYJNE

Po powitaniu przybyłych gości rozpoczęła się sesja plenarna, którą poprowadził prof. Wiesław Osiński. W ramach sesji uczestnicy konferencji mogli wysłuchać serii wykładów, następnie odbyło się wręczenie listów gratulacyjnych medalistom olimpijskim.

- Klub Sportowy AZS AWFiS, mimo że jest podmiotem funkcjonującym niezależnie od uczelni, stanowi z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu nierozerwalną całość i odgrywa ogromnie ważną rolę zarówno w aspekcie historycznym, jak i współczesnym, integrując naszych studentów i dając im możliwość rozwoju i doskonalenia się – powiedział prof. Paweł Cięszczyk, rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. – Bardzo się cieszę, że konferencja zorganizowana w ramach obchodów stulecia AZS-u w Gdańsku, odbyła się właśnie w murach naszej uczelni. Przy tej okazji ogromnie dziękuję profesorowi Januszowi Czerwińskiemu, który wziął na swoje barki wielki ciężar przygotowania tak dużego i ważnego wydarzenia.


azs2

 (Fot. mat. pras. AWFiS)


MEDALE DLA DZIAŁACZY, TRENERÓW I ZAWODNIKÓW

Ważnym punktem wydarzenia było wręczenie wybitnym działaczom, trenerom i zawodnikom Medali Marszałka Województwa Pomorskiego „De nihilo, nihil fit", które z rąk wicemarszałka województwa Józefa Sarnowskiego odebrali: zawodnicy Alicja Pęczak-Graczyk, Piotr Myszka i Leszek Kucharski oraz trenerzy Kazimierz Jaremczak i Tadeusz Pagiński. Medal został przyznany także trenerom Witoldowi Srodze, Longinowi Szmitowi i Stanisławowi Szymańskiemu, jak również prof. Zbigniewowi Mroczyńskiemu i przyjaciołom uczelni – prof. Henrykowi Soznańskiemu i prof. Jerzemu Sadowskiemu. Wybitny sportowiec Piotr Myszka otrzymał od Zarządu Głównego AZS nagrodę Fair Play. Ponadto Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu oraz KS AZS AWFiS Gdańsk otrzymali od wicemarszałka województwa pomorskiego symboliczną paterę Gryfa Pomorskiego.


azs3

 (Fot. mat. pras. AWFiS)


Organizatorami konferencji byli Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Klub Sportowy AZS AWFiS w Gdańsku.


raf