Sport
(Fot. Paweł Skraba/AZS)

piątek,

22 października 2021

07:07

Medaliści olimpijscy z Tokio, wybitni sportowcy, rektorzy. W Gdańsku odbyła się Gala Sportu Akademickiego

W czwartek wieczorem w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się Gala Sportu Akademickiego, na której spotkali się wybitni zawodnicy, medaliści i mistrzowie olimpijscy. Wydarzenie zorganizował Akademicki Związek Sportowy w Gdańsku, który obchodzi setną rocznicę swojego powstania. 

Podczas Gali Sportu Akademickiego co roku spotykają się ludzie Akademickiego Związku Sportowego. W tym roku dziewięć z czternastu polskich medali na igrzyskach olimpijskich w Tokio zostało wywalczonych właśnie przez sportowców z klubów AZS.


STULECIE AZS GDAŃSK

– To fantastyczny dzień dla całego AZS, ale także dla środowiska gdańskiego, bo sto lat to piękny wiek. Gdańsk ma w sobie coś specyficznego, bo właściwie każdy z Polski chętnie tutaj przyjeżdża, żeby porozmawiać o sporcie, żeby uczestniczyć w zawodach, żeby wymienić się poglądami. Przyjechało tu ponad dwudziestu rektorów polskich uczelni, przyjechało wielu olimpijczyków. To piękne święto sportu akademickiego – mówił prezes Akademickiego Związku Sportowego prof. Alojzy Nowak.

Galę rozpoczęły obchody stulecia AZS Gdańsk, a na scenie można było zobaczyć wielu medalistów olimpijskich z tego klubu, m.in. gimnastyka Leszka Blanika.

– To jest wspaniały jubileusz. Historia AZS Gdańsk rozpoczęła się jeszcze w trakcie rządów niemieckich, ale ten wysoki, silny i dynamiczny rozwój AZS to są lata powojenne. Jesteśmy niezmiernie dumni, że możemy spotkać się w Europejskim Centrum Solidarności, czyli symbolu tego, że jak się chce przezwyciężyć coś niedobrego to można to zrobić, ale tylko i wyłącznie razem – mówił prof. Krzysztof Wilde, prezes AZS Gdańsk.

MISTRZOWIE OLIMPIJSCY

Największymi gwiazdami gali byli medaliści olimpijscy z Tokio. Wśród gości znaleźli się: Anita Włodarczyk, Małgorzata Hołub-Kowalik, Dawid Tomala, Kajetan Duszyński i Karol Zalewski, Justyna Iskrzycka, Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak i Anna Puławska. Otrzymali oni nagrody - Złote Gryfy.

– Moja przygoda z AZS zaczęła się, gdy przeszłam na Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu i zostałam zawodniczką AZS AWF Poznań. Do dzisiaj pamiętam swój start w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie oprócz rzutu młotem startowałam w rzucie dyskiem i w pchnięciu kulą. Imprezy studenckie zawsze był bardzo fajne. Później miałam chwilę przerwy, gdy przeniosłam się do Warszawy, a od dwóch lat reprezentuję AZS AWF Katowice, więc wróciłam do domu. I myślę, że to już będzie mój ostatni klub, w którym zakończę swoją karierę sportową – mówiła Anita Włodarczyk z AZS AWF Katowice.

NAGRODA DLA POLITECHIKI GDAŃSKIEJ

Podczas gali uhonorowano też zwycięzców klasyfikacji Akademickich Mistrzostw Polski. Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej AMP zdobyła Politechnika Gdańska, wyprzedzając Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Uniwersytet Warszawski.

– Pięknie się to ułożyło, bo obchodzimy stulecie i jednocześnie Politechnika Gdańska sięga po pierwsze miejsce. W tym roku było naprawdę ciężko, bo konkurencja deptała nam po piętach, ale udało się i obroniliśmy tytuł z zeszłego roku – dodał prof. Wilde, który jest jednocześnie rektorem Politechniki Gdańskiej.

W trakcie gali uhonorowano także najważniejszych partnerów AZS, m.in. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz sponsorów AZS – Grupę LOTOS i Grupę PZU.

 

ua