Sport
(Fot. Paweł Skraba)

czwartek,

21 października 2021

12:00

Mistrzowie olimpijscy na święcie Akademickiego Związku Sportowego. "Chcemy uhonorować nasze gwiazdy"

Dziewięciu medalistów olimpijskich z klubów Akademickiego Związku Sportowego będzie gościć na Gali Sportu Akademickiego, która odbędzie się w czwartek 21 października w Gdańsku. Coroczne święto uczelnianego sportu będzie połączone z obchodami stulecia Akademickiego Związku Sportowego Gdańsk. Podczas gali uhonorowane zostaną najlepsze uczelnie w cyklu Akademickich Mistrzostw Polski.

– Ten rok zapowiadał się na wyjątkowo trudny i taki był. Można powiedzieć, że ze względu na niepewność organizacji wielu imprez spowodowaną sytuacją pandemiczną był to naprawdę roller coaster. Zaczęliśmy z ogromnym niepokojem, ale mogę powiedzieć, że kończymy szczęśliwi. Udało się nam zorganizować wszystkie imprezy na bardzo wysokim poziomie, a zawodnicy klubów AZS przywieźli z igrzysk rekordową liczbę medali – mówi Dariusz Piekut, sekretarz generalny Akademickiego Związku Sportowego.

Swoją obecność na gali, która odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, potwierdziło dziewięciu medalistów olimpijskich w Tokio – mistrzowie olimpijscy: Anita Włodarczyk, Małgorzata Hołub-Kowalik, Dawid Tomala i Kajetan Duszyński, a także inni medaliści: Justyna Iskrzycka, Paweł Fajdek, Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak i Anna Puławska.

– Gala Sportu Akademickiego to wielkie święto AZS, podczas którego na nowo będziemy przeżywać te wspaniałe chwile. Chyba nigdy nie udało nam się zebrać tylu medalistów olimpijskich w jednym miejscu. To wielka sprawa – dodaje Dariusz Piekut.

SETNE URODZINY

Galę rozpoczną obchody setnej rocznicy założenia AZS Gdańsk. Z tej okazji przygotowany został specjalny film podsumowujący piękną historię gdańskiego AZS, a na gali pojawią się między innymi medaliści olimpijscy reprezentujący AZS Gdańsk.

Podczas gali uhonorowani zostaną zwycięzcy klasyfikacji Akademickich Mistrzostw Polski. Ta chwila też będzie miła dla gdańskiego AZS, bo cykl AMP wygrała po raz kolejny Politechnika Gdańska, która na podium wyprzedziła Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Uniwersytet Warszawski.

– Ten sukces zawdzięczamy studentom i pracownikom, którzy podjęli się trudu brania udziału w wielu zawodach. Obsadziliśmy wszystkie dyscypliny sportu, a trzeba pamiętać, że na tle innych jesteśmy małą uczelnią. Mamy czternaście tysięcy studentów, wręcz jesteśmy Kopciuszkiem, ale siła woli i determinacja w sporcie jest najważniejsza. Naprawdę jestem bardzo szczęśliwy – mówi prof. dr hab. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej i jednocześnie prezes AZS Gdańsk.

ZŁOTE GRYFY DLA MEDALISTÓW

W trakcie gali uhonorowani zostaną także najważniejsi partnerzy AZS, między innymi Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz sponsorzy AZS – Grupa LOTOS i Grupa PZU. Nagrody otrzymają też między innymi wyróżniający się młodzi działacze AZS.

Najważniejszym momentem gali będzie nagrodzenie medalistów olimpijskich z klubów AZS. – To nasze gwiazdy, które chcemy szczególnie uhonorować. Z tej okazji przygotowaliśmy wyjątkowe statuetki Złote Gryfy, które otrzymają wyłącznie medaliści olimpijscy – mówi prof. Alojzy Nowak, prezes Akademickiego Związku Sportowego.

Działalność Akademickiego Związku Sportowego wspiera Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

oprac. MarWer