Sport
Nz. Tomasz Kaczmarek ( FOT. KRZYSZTOF CICHOMSKI / 400mm.pl)

środa,

01 września 2021

09:17

Tomasz Kaczmarek nowym trenerem Lechii Gdańsk. "Jak chcemy dalszego rozwoju, to musimy być odważni w naszych wyborach"

Tomasz Kaczmarek został trenerem Lechii Gdańsk. Nowy szkoleniowiec Biało-Zielonych był ostatnio asystentem Kosty Runjaicia w Pogoni Szczecin.

Kaczmarek urodził się 20 września 1984 roku we Wrocławiu, w Polsce mieszkał do 9. roku życia. Następnie, wraz z rodzicami, wyjechał do Niemiec. To właśnie tam spędził większość swojej dotychczasowej pracy trenerskiej, ale był również szkoleniowcem w Stanach Zjednoczonych, Egipcie i Norwegii.

ABSOLWENT TEJ SAMEJ SZKOŁY CO KLOPP I TUCHEL

Kaczmarek ukończył Deutsche Sporthochschule Koln. Jest również absolwentem Hennes-Weisweiler-Akademie, do której chodzili między innymi Jurgen Klopp, Thomas Tuchel czy obecny selekcjoner kadry Niemiec Hansi Flick. W Niemczech samodzielnie prowadził zespoły Bonner S.C., Viktorię Köln oraz Stuttgarter Kickers. Przez kilka lat ściśle współpracował z byłym selekcjonerem reprezentacji Stanów Zjednoczonych Bobem Bradleyem, którego poznał w słynnej akademii fitnessu Athletes' Performance Marka Verstegena. Tomasz Kaczmarek był w sztabie szkoleniowym prowadzonej przez Bradleya reprezentacji Egiptu, gdzie pracował m.in. z Mohamedem Salahem. Następnie wspólnie pracowali w norweskim Stabæk Fotball.

Od stycznia 2020 roku był asystentem Kosty Runjaicia w Pogoni Szczecin, z którą sięgnął w ostatnim sezonie po brązowy medal mistrzostw Polski.

- Jestem dumny z faktu, że zostałem szkoleniowcem Lechii Gdańsk. Dziękuję za zaufanie jakim mnie obdarzono. Bardzo się cieszę, ale mam tez świadomość dużej odpowiedzialności, jaka spoczywa na moich barkach. W rozmowach z władzami klubu szybko znaleźliśmy wspólny język ponieważ okazało się, że mamy bardzo zbieżne poglądy na możliwości rozwoju drużyny i celów, jakie zamierzamy osiągnąć w piłce - powiedział trener Tomasz Kaczmarek.

"LECHIA BĘDZIE GRAĆ O WYSOKIE CELE"

- To już kolejne podejście Lechii pod trenera Tomasza Kaczmarka, ale z różnych powodów zatrudnienie go wcześniej w Gdańsku nie było możliwe. Tym razem się powiodło, choć musieliśmy chwilę zaczekać z uwagi na jego wcześniejsze zobowiązania zawodowe - powiedział prezes zarządu gdańskiego Klubu Paweł Żelem.

- Tomasz Kaczmarek był bardzo wysoko na naszej liście kandydatów do objęcia I drużyny Lechii. Mimo młodego wieku, ma bardzo dobre wykształcenie trenerskie oraz mimo wszystko już spory bagaż zawodowych doświadczeń. Od 20 miesięcy pracuje w Ekstraklasie, a to nie było bez znaczenia, bo zna realia naszej ligi. Decyzja klubu o powierzeniu funkcji I trenera Tomaszowi Kaczmarkowi jest odważna, bo stawiamy na dość młodego trenera, ale jak chcemy dalszego rozwoju, to musimy też być odważni w naszych wyborach. Jesteśmy przekonani, że Tomasz Kaczmarek wniesie nową jakość do naszej ligi i naszego Klubu, i z nim w roli szkoleniowca Lechia będzie grać o wysokie cele - dodał Paweł Żelem.

Kontrakt z nowym trenerem Lechii został podpisany do 30 czerwca 2024 roku.

 

mat. prasowe/mm