Sport
(Fot. Agnieszka Modelska)

wtorek,

31 sierpnia 2021

08:25

Panie najpierw żeglowały, a później zgłębiały tajniki profilaktyki nowotworowej. Za nami I edycja Różowych Regat

W ostatni weekend sierpnia pasjonaci - a zwłaszcza pasjonatki - żeglarstwa zawitali do Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Brodnicy Górnej, by wspólnie integrować się podczas żeglowania na Jachcie 2020 podczas pierwszej edycji Różowych Regat.

W sobotę 28 sierpnia zawodnicy wciągnęli żagle i zeszli na wodę. Pierwszego dnia regat panowały słabe warunki wiatrowe, jednak udało się rozegrać trzy wyścigi. Tak zwany wyścig o zdrowie "Różowego Goździka Kartuzka" zwyciężyły reprezentantki Żeglarskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego Stężyca: Zosia Wolska, Malwina Walter, Beata Ostrowska i Małgorzata Necel, które trzykrotnie wpłynęły na metę jako pierwsze. Tuż za nimi przypłynęła drużyna Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego Lamelka Kartuzy, która na Jachcie 2020 żeglowała w rodzinnym teamie - kapitanem była Agnieszka Kąkol, a w roli załogantów wystąpili: Maja, Patryk, Piotr i Mariola Ulaczykowie. Trzecie miejsce wywalczyli żeglarze z Uczniowskiego Klubu Sportowego Wodniacy Graczyn w składzie: Katarzyna Wolska, Ewelina Wolska, Olivier Grabów oraz Michał Kalinowski.

Uroczystość zakończenia regat poprowadziła Honorowa Konsul Szwecji Magdalena Pramfelt, a nagrody wręczyły doktor Milena Lachowicz oraz Marta Wasążnik.

PO ŻEGLUDZE PRZYSZEDŁ CZAS NA WARSZTATY

Po wręczeniu medali i upominków doktor Milena Lachowicz przeprowadziła popołudniowe warsztaty z profilaktyki onkologicznej.

- Panie spotkały się, żeby się integrować, spędzić fantastycznie wolny czas, cieszyć się oraz przy okazji porozmawiać o tym, co jest dla nich ważne, czyli o zdrowiu i dbaniu o nie – mówi doktor Lachowicz.

Prelekcja dotyczyła chorób onkologicznych kobiet i profilaktyki przeciwnowotworowej.

NIEDZIELNE SZKWAŁY NIE ZEPSUŁY WARSZTATÓW

Pogoda nie popsuła niedzielnych planów – pomimo porannego deszczu 29 sierpnia odbyły się dwugodzinne warsztaty żeglarskie. Warunki wiatrowe zdecydowanie sprzyjały żeglowaniu, a o godzinie 13:00 wyszło słońce i jezioro Brodno Wielkie zapełniło się szkwałami.

- Pływałyśmy może na niedużych przechyłach, ale przynajmniej bezpiecznie, wesoło i troszeczkę się pouczyłyśmy – komentuje Lucyna Mieczkowska, jedna z uczestniczek zajęć.

- Na Jachcie 2020 mieliśmy załogę, która dzielnie się uczyła - zawodniczki były pierwszy raz na wodzie! Byłem dumny, że mogłem być sternikiem. Odpowiednia inicjatywa, mogliśmy się zintegrować i poznać piękny akwen na kaszubskich jeziorach – dodaje Jarosław Szmyt.

KOLEJNA EDYCJA W PRZYSZŁYM ROKU

Różowe Regaty na Jachcie 2020 w zamierzeniach są projektem długofalowym. Druga edycja zaplanowana jest na lato przyszłego roku.

Organizatorem wyścigu o zdrowie "Różowego Goździka Kartuzka" była Fundacja "Nasze Dzieci" z Przodkowa, współorganizatorem - Fundacja Aktywnie i Zdrowo z Gdyni oraz Polskie Stowarzyszenie Klasy 2020, a partnerem – Kartuskie Centrum Kultury. Wydarzenie zostało dofinansowanie w ramach zadania publicznego powiatu kartuskiego.

oprac. MarWer