Sport
(Fot. Wojciech Kosmala)

środa,

25 sierpnia 2021

13:02

Poznaliśmy najlepszych żeglarzy na Bałtyku. Zakończyły się Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski

Zakończyły się Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC 2021 załóg wieloosobowych. Choć pogoda była zróżnicowana, od soboty do poniedziałku rozegrano łącznie siedem wyścigów - pięć krótkich, jeden średni oraz jeden długi.

W zawodach wzięło udział 20 jachtów ze 122 żeglarzami na pokładzie. W zależności od wielkości łodzi, startowali oni w trzech grupach. Złote medale zdobyły załogi łodzi KONSAL, dowodzonej przez Przemysława Tarneckiego, Happy Hour prowadzonej przez Roberta Gwoździa i Neoprofil z Piotrem Adamowiczem za sterem.


TRUDNE WARUNKI

Mistrzostwa rozpoczęły się w sobotę z opóźnieniem, ze względu na słaby wiatr i niesprzyjające warunki. Ostatecznie jednak wraz z biegiem regat, wiatru przybywało, co pozwoliło uczestnikom na sprawdzenie swoich możliwości. Żeglowanie trwało wiele godzin, a ostatni zawodnicy dopływali do mety tuż przed zachodem słońca.

- To były bardzo ciężkie regaty, na koniec wiał silny wiatr, ogromna fala, ale udało się i mistrzostwo Polski zdobyte po raz trzydziesty - mówił obrońca tytułu Piotr Adamowicz, sternik i projektant zwycięskiego jachtu Neoprofil w grupie najmniejszych łodzi ORC C. - Mam już 70 lat na karku i chyba pora przejść na żeglarską emeryturę. Ale może jeszcze znajdą się jakieś wyzwania. Teraz na pewno muszę odpocząć po tegorocznym sezonie - komentował.

WYRÓWNANE SZANSE

Wyścigi odbyły się w formule przelicznikowej jachtów morskich, co pozwoliło na zrównanie szans. Czasy osiągnięte w takim wyścigu przelicza się zgodnie ze świadectwami pomiarowymi jachtów. To sprawia, że nawet niewielki i powolny jacht może mieć szanse na wygraną, jeśli tylko posiada dobrą załogę i nie popełnia błędów.

- Warunki wiatrowe w tych regatach były niezwykle zróżnicowane i wymagały dużo doświadczenia - podsumowywał regaty Michał Korneszczuk. - Możemy być pewni, że właśnie tu, w Gdańsku, wyłoniliśmy najlepszych polskich żeglarzy na Bałtyku, którzy pokazali swój najlepszy kunszt żeglarski. 


ua