Sport
(Fot. Wikimedia Commons)

czwartek,

15 lipca 2021

11:55

Polscy multimedaliści igrzysk. Szewińska, Korzeniowski i Partyka na czele listy

Michael Phelps to najbardziej utytułowany sportowiec w historii letnich igrzysk olimpijskich. Amerykański pływak, który zakończył już karierę, w czterech startach wywalczył 28 medali, w tym 23 złote. Reprezentanci Polski również zapisali się na kartach historii igrzysk olimpijskich.


Listę otwiera lekkoatletka wszechczasów - Irena Szewińska, która zdobyła łącznie siedem medali (trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe). Mniej medali, jednak więcej złotych, zdobył Robert Korzeniowski. Chodziarz w swoim dorobku ma cztery krążki z najcenniejszego kruszcu.

MULTI PARTYKA

Natalia Partyka w Tokio będzie świętować swoje 32. urodziny. W związku z tym, że od 20 lat uczestniczy w olimpijskiej rywalizacji w tenisie stołowym, jest absolutną rekordzistką. Na swoją pierwszą paraolimpiadę do Sydney jechała, mając zaledwie 11 lat. Z kolejnych igrzysk z Aten przywiozła pierwsze złoto. W 2008 roku w Pekinie zaliczyła swój pierwszy olimpijski dublet. Wyróżnia ją fakt, że brała udział zarówno w igrzyskach sportowców pełnosprawnych, jak i paraolimpiadzie. 

Gdańszczanka jest rekordzistką we wszystkich wymiarach olimpijskiej rywalizacji. W igrzyskach dla osób pełnosprawnych i paraolimpijskich uczestniczyła w sumie osiem razy, zdobyła osiem medali (pięć złotych, dwa srebrne i jeden brązowy). W Tokio zaliczy dziewiąty i dziesiąty start w swojej karierze. Bardzo realna jest szansa poprawienia dorobku medalowego i dobicia do dziesięciu.

O swoich planach opowiadała w radiowym Studio Tokio.


Włodzimierz Machnikowski/JK