Sport
Nz. Flavio Paixao fot. 400mm.pl/Wojciech Figurski

środa,

14 lipca 2021

20:00

Sparing, 10-lecie stadionu i prezentacja drużyny. Dużo atrakcji od Lechii Gdańsk przed nowym sezonem

Dokładnie tydzień przed startem PKO BP Ekstraklasy Lechia Gdańsk rozegra swój ostatni sparing przed pierwszą kolejką ligową. Meczowi z litewskim FK Panevezys towarzyszyć będą obchody 10-lecia gdańskiego stadionu i oficjalnej prezentacji zespołu.

Gdańszczanie wrócili z urlopów 5 tygodni przed startem ligi. W początkowych fazach przygotowań zabrakło Dusana Kuciaka, który wypełniał obowiązki reprezentacyjne na Euro 2020. W tym czasie rozegrano aż sześć sparingów, siódmy na stadionie Energa zakończy przedsezonową kampanię.

KTO NA PLUS
 
Nie wszystkie sparingi były dostępne dla widzów, toteż nie mamy pełnego obrazu formy biało-zielonych. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że wygranym gier kontrolnych jest nowy nabytek Ilkay Durmus. Strzelił gola w inauguracyjnej gierce przeciwko Rakowowi, poprawił przeciwko Lechowi Poznań, a było to jedyne trafienie Lechistów tego dnia. A przecież Turek nie wystąpił we wtorek przeciwko Chojniczance, bez niego zresztą Lechia nie zdołała trafić do siatki. To że najnowszy transfer Lechii ma papiery na granie wszyscy wiedzą. Bogate CV, zdobione 12-występami w młodzieżowej kadrze Turcji, a także kilkadziesiąt występów w szkockiej Premiership i austriackiej Bundeslidze, na warunki polskie wydają się wysatrczającą rekomendacją do odgrywania pierwszych skrzypiec.

NIE MA NASTĘPCY

Krytykowany za niestabilną formę z poprzedniego sezonu Flavio Paixao, też umiał się wykazać. Skoro będzie rozliczany z  bramek, my także dostrzegamy jego trafienia przeciwko Rakowowi i Stomilowi. Zagadką poprzedniego sezonu pozostawały badania wydolnościowe w Lechii, w których podobno Flavio wypadał na tle drużyny bardzo korzystnie, czego przecież nie zawsze umiał dowieść później na boisku. Fakt niezaprzeczalny to jego metryka - 37. urodziny we wrześniu na pewno będą o sobie przypominały, ale przecież 12 goli z poprzedniego sezonu to wciąż najlepszy wynik w Lechii i próżno szukać innego wybawiciela, gotowego do zastąpienia Flavio.

TRENER ZADOWOLONY

Piotr Stokowiec podkreślał, że wyniki sparingowe nie są najważniejsze. Wspominał o tym po przegranej z Radomiakiem. - Wartościowe gry i sparingi. Fajnie popracowaliśmy, bo mówiłem że ostatni rok mieliśmy bez gier i obozu, a tutaj (w Gniewinie - red.) popracowaliśmy mięśniowo, na siłowni i biegowo. Wolę, żeby ta prawda wychodziła już teraz na jaw, by ewentualne niedociągnięcia przepracować. Jak nogi są ciężkie, to trudno by wychodziło coś ze spraw techniczno-taktycznych - podsumował szkoleniowiec przed kamerami portalu lechia.net

W nowym sezonie w barwach klubu z Gdańska zabraknie testowanych Kingslaya Sarpei i Timura Gayreta, z usług których zrezygnowano przed sparingiem z Chojniczanką.

JUBILEUSZ STADIONU

Teraz czas na uroczyste powitanie składu na kolejny sezon. Zbiegnie się on z jubileuszem 10-lecia bursztynowej areny. Dla kibiców przygotowano 5 tysięcy zaproszeń, Lechia zaprezentuje się przeciwko litewskiemu Panevezys. Początek o 19, ale godzinę wcześniej zaplanowano prezentację drużyny

Transfery Lechii przed sezonem 2021/22:

Przybyli: Ilkay Durmus (Saint Mirren), Miłosz Szczepański (Raków Częstochowa), Kacper Sezonienko (Bytovia)
Odeszli: Karol Fila (RC Strasbourg), Egy Maulana Vikri, Kenny Saief, Żarko Udovicic (Raków Częstochowa)

Dotychczasowe sparingi Lechii:

Bilans 3 zwycięstwa, 2 porażki (9-7)

Lechia - Chojniczanka 0:0
Lechia - Radomiak 0:2
Stomil Olsztyn - Lechia Gdańsk 0:2
Lech Poznań - Lechia Gdańsk 0:1
Legia Warszawa - Lechia Gdańsk 3:2
Raków Częstochowa - Lechia 2:4

 Paweł Kątnik