Sport
(Fot. ccnull)

czwartek,

10 czerwca 2021

11:38

Rekordy, bramki, numery, daty. EURO 2020 w liczbach

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej coraz bliżej. Inauguracja turnieju odbędzie się w piątek 11 czerwca 2021 roku. Emocji związanych z EURO 2020 nie da się policzyć, jednak istnieją liczby związane z ME, którymi można spróbować go zobrazować.
51 meczów fani piłki nożnej będą mieli okazję obejrzeć podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

24 reprezentacje powalczą o miano najsilniejszej w Europie. 

grup, z których 16 reprezentacji awansuje do fazy pucharowej. Grupy nazwane są alfabetycznie od A do F. Polska reprezentacja znajduje się w grupie E. 

11  ME zaczynają się 11 czerwca, a wielki finał zostanie rozegrany 11 lipca. Mecze turniejowe będą odbywać się w 11 arenach, w 11 miastach, w 11 krajach. 

30 dni będą trwały Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej.

1797 dni dzieli zakończenie ostatniego EURO 2016 i inaugurację EURO 2020. W finale ME z 2016 roku spotkały się reprezentacje Portugalii oraz Francji. Lepsza okazała się Portugalia, która triumfowała po bramce Edera w dogrywce.

1960 w tym roku we Francji odbyły się pierwsze w historii Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Zwycięsko wyszła z nich reprezentacja ZSRR, która pokonała Jugosławię 2-1 po dogrywce. 

goli zdobył Michael Platini podczas ME w 1984 roku. Do tej pory jest to rekord zdobytych bramek podczas EURO. Ta sama liczba znajduje się na koszulce kapitana reprezentacji Polski - Roberta Lewandowskiego. Z  "dziewiątką" na plecach grają również tacy zawodnicy jak Romelu Lukaku (Belgia), Harry Kane (Anglia) czy Olivier Giroud (Francja)

18 lat i 17 dni miał Jetro Willems z Holandii podczas EURO 2012. Jest to najmłodszy piłkarz, który kiedykolwiek wystąpił w ME.

40 lat i 74 dni miał z kolei najstarszy zawodnik, który zagrał podczas ME. Jest nim węgierski bramkarz Gabor Kiraly. Reprezentant Węgier ustanowił ten rekord podczas EURO 2016. 

68 700 miejsc znajduje się na Stadionie Olimpijskim w Baku, który jest najbardziej pojemnym tego typu obiektem wśród wszystkich, na których odbędzie się tegoroczna edycja.

12 występów na ME zanotowała do tej pory reprezentacja Niemiec, która pod tym względem jest rekordzistą.  

występy z kolei zanotowała reprezentacja Polski. Było to w kolejno w: 2008, 2012 oraz 2016 roku.

7 bramek udało się do tej pory zdobyć polskiej reprezentacji na Mistrzostwach Europy.

2 zwycięstwa, remisów, 3 porażki - tak prezentuje się bilans Polaków we wszystkich rozgrywkach EURO.

8 rozegranych spotkań w Mistrzostwach Europy, po tyle na koncie mają Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski oraz Łukasz Piszczek, którzy są pod tym względem rekordzistami w reprezentacji  Polski. 

15 turniejów mających na celu wyłonienie najlepszej drużyny w Europie - tyle właśnie odbyło się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. 

33 reprezentacje wzięły do tej pory udział we wszystkich ME w historii, w których odbyło się łącznie 286 meczów.

688 goli padło łącznie we wszystkich Mistrzostwach Europy.


Jakub Krysiewicz