Sport
(Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

sobota,

05 czerwca 2021

17:55

Rugbyści Lechii nie myślą o emeryturze. 65 lat to dobry wiek, by wrócić do rywalizacji o medale MP

Sekcja rugby w Lechii Gdańsk powstała w 1956 roku. Biało-zieloni to najbardziej utytułowany tego typu klub w Polsce. Rugby Club Lechia Gdańsk to 36-krotny medalista Mistrzostw Polski, 13-krotny mistrz Polski i 11-krotny zdobywca Pucharu Polski. Jedyny klub, który nigdy nie spadł z pierwszej ligi (obecnie Ekstraligi rugby).

 

Zainteresowanie rugby w Polsce doprowadziło do tego, że we wrześniu 1955 zgłoszono rejestrację nowej dyscypliny sportu do GKKF. Utworzenie związku spowodowało, że możliwa została rejestracja drużyn. Pierwszą oficjalną w Gdańsku była sekcja rugby w AZS Politechnika Gdańska.

NAJPIERW GDAŃSK

Najszybciej odrodzenie się rugby po II wojnie światowej w Polsce nastąpiło na początku lat 50. XX wieku w Gdańsku. Dwiema pierwszymi drużynami w tym mieście były AZS Politechnika oraz uczniowie Technikum Wychowania Fizycznego. Druga z wymienionych była zalążkiem sekcji rugby Lechii Gdańsk. Głównym animatorem zespołu uczniów TWF był Henryk Hodiak, który utworzył również sekcję w którymś z gdańskich klubów sportowych. Oficjalnie sekcja rugby w Budowlanym Klubie Sportowym Lechia Gdańsk powstała 1 maja 1956. Trzon zespołu stanowili uczniowie TWF, wzmocnieni zawodnikami innych sekcji klubu. Pierwszym meczem lechistów było towarzyskie spotkanie z Politechniką. Sparing odbył się 21 września 1956 na boisku przy Reja i zakończył się zwycięstwem 14:0 AZS.

NA 65-LECIE ISTNIENIA

Z tej okazji klub organizuje okolicznościowe wydarzenia na 65-lecie jego istnienia. Hasłem przewodnim jest "Rugby łączy pokolenia". RC Lechia swoimi ostatnimi działaniami od pewnego czasu przykłada wagę do budowania społeczności wokół klubu. Kładzie nacisk na pracę z dziećmi i młodzieżą, która odnosi sukcesy w ogólnopolskiej rywalizacji. Wczoraj starły się drużyny rodziców i dzieci, które trenują w klubie. Walka była twarda, a wynik wysoki, bo rugby łączy pokolenia.

Punktem kulminacyjnym będzie mecz pierwszej drużyny Lechii z zespołem weteranów. Naprzeciw siebie staną m.in. ojciec i syn, Mariusz kontra Olaf Niespodziany. Wśród tych drugich udział w spotkaniu zadeklarowali m.in: Paweł Lipkowski, Sławomira Kaszuba, Stefan Kałużny, Rafał Zyskowski, Rafał Kochański, bracia Jacek i Grzegorz Śliwiński czy Jacek Grebasz. Zespół poprowadzą Stanisław Zieliński i Jerzy Jumas. Ciekawym smaczkiem jest również to, że obecny trener Lechii Jurij Buchało choć tylko na chwilę, zagra w zespole weteranów przeciwko swoim podopiecznym.

Przez 40 lat z klubem związany był w roli zawodnika, a później także trenera Marek Płonka, który zasiada w zarządzie, a po murawie biega junior. Maciej Olszewski w roku jubileuszu przejął klubowe stery. Obaj w rozmowie z Włodzimierzem Machnikowskim z sentymentem mówili o przeszłości, z optymizmem patrząc w przyszłość:
Maks Ziara/mw