Sport
(Fot. materiały prasowe)

środa,

02 czerwca 2021

08:09

Pierwsze takie zawody w historii. I odbędą się w Gdańsku. W sobotę Mistrzostwa Europy Par U19

Pierwszy raz w historii młodzi żużlowcy do lat dziewiętnastu będą mieli okazję powalczyć o medale Mistrzostw Europy Par w swojej kategorii wiekowej. W najbliższą sobotę o godzinie 15:00 European U19 Pairs Speedway Championship z udziałem reprezentantów siedmiu państw. 

Przyczyną wyodrębnienia nowej kategorii jest wprowadzenie ograniczenia wiekowego w tej edycji zawodów. - Od obecnego sezonu w Drużynowych Mistrzostwach Europy Juniorów będzie obowiązywał limit wieku do lat 23, stąd pojawiła się nisza w niższej kategorii wiekowej. Po merytorycznej dyskusji udało się przekonać władze FIM Europe do przekształcenia Pucharu Europy Par w Mistrzostwa Starego Kontynentu - wyjaśnia Piotr Szymański, przewodniczący Komisji Wyścigów Torowych FIM Europe.

Organizacja pierwszego europejskiego czempionatu przypadła Polsce, a miejscem imprezy będzie Gdańsk, który w zeszłym
roku gościł uczestników Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów. W najbliższą sobotę na stadionie imienia Zbigniewa Podleckiego zaprezentują się reprezentanci siedmiu państw – Czech, Danii, Łotwy, Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz oczywiście Polski.

DRUŻYNY WYSTAWIĄ TRZECH ZAWODNIKÓW

- Każdy przyjedzie do Gdańska z aspiracjami medalowymi. Kilku młodych żużlowców miało już okazję zapoznać się z torem przy ulicy Zawodników podczas ubiegłorocznego finału Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów, z kolei Łotysze znają go choćby z potyczek ligowych w barwach Lokomotivu Daugavpils, wreszcie Brytyjczyk Drew Kemp trenował tutaj, bo ma kontrakt z drużyną Zdunek Wybrzeże. Zawody na pewno będą wyrównane, a dodatkowo rywalizacja młodych żużlowców zawsze zawiera nutkę nieprzewidywalności. Na pewno będzie ciekawie – prognozuje Piotr Szymański.

Każda z ekip może wystawić dwóch zawodników i rezerwowego. Sześć z nich (wyjątek stanowią Niemcy) skorzystało z tej możliwości. Nasz zespół reprezentować będą Mateusz Cierniak (Motor Lublin), Bartłomiej Kowalski (Eltrox Włókniarz Częstochowa) oraz Michał Curzytek (Betard Sparta Wrocław). Wyboru dokonał trener kadry Rafał Dobrucki.

INFORMACJE DLA KIBICÓW

Wstęp na trybuny będzie kosztował dziesięć złotych. Dzieci i młodzież do piętnastego roku życia oraz osoby niepełnosprawne nie muszą płacić. Impreza odbędzie się zgodnie z obowiązującym rygorem sanitarnym. Wejście na obiekt będzie odbywało się bramami o numerach 5 i 6. Dla kibiców udostępniona zostanie trybuna główna i trybuna numer 2.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął europoseł Ryszard Czarnecki.


oprac. MarWer