Sport
(Fot. Pixabay)

poniedziałek,

24 maja 2021

10:41

Ojcowie odłożyli karabiny, oni wzięli do ręki rakiety. Riedl, Dondajewski, Joachimowski, Pionke na 100-lecie polskiego tenisa w radiowej "Dogrywce"

Czterech starszych panów zasiadło trybunie Gdańskiej Akademii Tenisowej. Obdarzeni wspaniałym poczuciem humoru, wciąż w dobrej formie fizycznej, mimo iż do spółki mają grubo ponad 300 lat. Swe kariery zaczynali tuż po wojnie. Stawali na podium mistrzostw Polski, pojawiali się także na trawiastych kortach Wimbledonu. W roku jubileuszu 100-lecia polskiego tenisa w radiowej "Dogrywce" podzieli się swymi wspomnieniami.

Tadeusz Riedl to wybitny polski entomolog, który w trudnych latach 80. ubiegłego wieku był przez kilka lat rektorem Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Drużynowy mistrz Polski. w barwach CWKS Legia Warszawa w 1951 roku Lwowiak. Autor książki "Chodząc po Lwowie". W lipcu skończy 88 lat.

Henryk Dondajewski - legenda polskiego tenisa. Trener reprezentacji Polski. Za swój największy sukces szkoleniowy uważa doprowadzenie do tytułu mistrzowskiego Wandy Rybarczyk-Diłaj. Tenisowego abecadła uczył kilku pokoleń polskich tenisistów i trenerów.

Witold Joachimowski był drugim Polakiem, który zagrał w juniorskim Wimbledonie. To było w roku 1959. W swoim dorobku ma także medal mistrzostw Polski juniorów.

Zygmunt Pionke od najmłodszych lata związany z Sopotem. Mieszkał blisko kortów, był zatem skazany na tenis. Barwy SKT reprezentował w latach 1945-1966.

 

POSŁUCHAJ:

 

 

Włodzimierz Machnikowski