Sport
Flavio Paixao wypatruje europejskich pucharów. Zdjęcie z meczu Lechia - Brondby z 2019 roku fot. 400mm.pl/Tomasz Zasinski

wtorek,

11 maja 2021

10:37

Dwa warianty dadzą Lechii upragnione europejskie puchary. Sprawdzamy co musi się wydarzyć

Porażka Piasta Gliwice z Rakowem Częstochowa nieco poprawiła sytuację Lechii w walce o europejskie puchary. Nadal jednak o upragnione 4. miejsce będzie trzeba walczyć nie tylko na boisku w Białymstoku, ale także spoglądając na inne murawy Ekstraklasy.

Szansę na zdobycie czwartej pozycji ma aż 5. zespołów: Piast, Lechia, Śląsk, Zagłębie Lubin oraz Warta Poznań. Przy tak zwartym układzie tabeli, każde spotkanie z udziałem tych drużyn, będzie niezwykle ważne dla końcowych losów. Precyzyjnym wyliczeniem jak zwykle przy tego typu okazjach zajmuje się portal 90minut.pl, który obliczył matematyczne szanse dla każdej z drużyn. Największy komfort ma Piast, który w przypadku swojego zwycięstwa i wygranej Lechii, zwycięży wyścig o czwartą pozycję niezależnie od losów pozostałych spotkań. Gdyby jednak Lechia nie pokonała Jagiellonii, podopieczni Waldemara Fornalika musieliby się jeszcze oglądać na Śląsk, który wygrywając ze Stalą Mielec co najmniej czterema bramkami, wysforowałby siebie na czoło.

SZANSE LECHII

Wyliczeń jest bardzo dużo, zatem skupmy się tylko na przypadkach dających Lechii europejskie puchary. Paweł Mogielnicki ze wspomnianego wyżej portalu 90minut.pl ocenił szansę biało-zielonych na końcowy sukces na 23,4-procent, podczas gdy prawdopodobieństwo Piasta wynosi 40,2-procent, a Śląska 29-procent.

Są dwa warianty dające Lechii udział w Conference League w przyszłym sezonie. W pierwszym Lechia musi wygrać z Jagiellonią i liczyć na to że Piast nie wygra z Wisłą Kraków (może zremisować). W drugim wariancie drużyna z Gdańska może zaledwie zremisować, ale wówczas potrzebuje także porażki Piasta z Wisłą, oraz co najwyżej remisów Zagłębia z Wisłą Płock i Ślaska ze Stalą Mielec.

KTO SPADA?

Szczypty emocji całej rywalizacji dodaje fakt, że wciąż nie poznaliśmy spadkowicza z Ekstraklasy, zatem mecze Legii z Podbeskidziem i Śląska ze Stalą Mielec także są meczami o stawkę. Bliżej utrzymania jest ekipa z Podkarpacia, która jeśli zdobędzie choćby punkt we Wrocławiu, zapewni sobie byt na następny sezon. Nieciekawie wygląda natomiast sytuacja Podbeskidzia, które już tylko przy porażce Stali i własnym zwycięstwie może rzutem na taśmę zapewnić sobie utrzymanie.

 

Ostatnia kolejka:

Piast – Wisła Kraków
Śląsk – Stal Mielec
Jagiellonia – Lechia
Wisła Płock – Zagłębie
Cracovia - Warta

Pełne zestawienie procentowo-wariantowe znajduje się TUTAJ. Wszystkie mecze ostatniej kolejki PKO BP Ekstraklasy w niedzielę o 17:30.

 

Paweł Kątnik