Sport
Arka i Lechia otrzymały licencje na grę w przyszłym sezonie w ekstraklasie (Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

wtorek,

04 maja 2021

17:13

Trójmiejskie kluby otrzymały licencje na grę w ekstraklasie. Arka dostała ostrzeżenie

Lechia Gdańsk i Arka Gdynia znalazły się w gronie klubów, które otrzymały licencje na grę w ekstraklasie w sezonie 2021/22. Żółto-niebieskim Komisja do Spraw Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej udzieliła dodatkowo ostrzeżenia za łamanie podręcznika licencyjnego.
Lechia i Arka spełniły wymogi formalne i otrzymały licencje na grę w ekstraklasie w przyszłym sezonie. Biało-zieloni mają również zgodę na występy w europejskich pucharach, ale w tym przypadku muszą jeszcze sprostać wymaganiom czysto sportowym, czyli zająć w tych rozgrywkach czwarte miejsce w tabeli.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Arki i jej gry w ekstraklasie. Gdynianie muszą jeszcze wywalczyć awans, by w ogóle móc skorzystać z licencji. Klub otrzymał jednak od komisji licencyjnej ostrzeżenie za naruszenie kryterium F.04 Podręcznika Licencyjnego.

Kryterium F.04 Podręcznika Licencyjnego PZPN:

Brak przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników oraz na rzecz ZUS i urzędu skarbowego (w  związku z wszelkimi zobowiązaniami prawnymi wobec pracowników), jak też z tytułu kar nałożonych  przez  właściwe  organy dyscyplinarne, z tytułu prawomocnych wyroków Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN oraz wobec  Wojewódzkiego  Związku Piłki  Nożnej z tytułu płatności składek członkowskich, opłat za uczestnictwo w rozgrywkach oraz opłat w związku ze zmianami przynależności klubowej zawodników na rzecz PZPN oraz Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej.

Sensacją jest brak licencji dla Stali Mielec. Komisja taką decyzję podjęła w związku z problemami finansowymi klubu, a ten zapowiedział już złożenie odwołania. Ma na to 5 dni.

BYTOVIA BEZ LICENCJI NA I LIGĘ

Bytovia walczy o utrzymanie w II lidze, ale standardem jest, że wnioskuje się o licencję na grę w wyższej klasie rozgrywkowej. Klub jej jednak nie otrzymał, ponieważ nie spełnił kryteriów F.01 Podręcznika Licencyjnego, które wymaga przygotowania i złożenia Rocznego Sprawozdania Finansowego wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta.

Takich problemów nie miała Chojniczanka, która otrzymała stosowne uprawnienia.

NADZÓR NAD WSZYSTKIMI


Wszystkie kluby, które starały się o licencje na grę w ekstraklasie w przyszłym sezonie, zostały objęte nadzorem finansowym. Jak poinformowała komisja licencyjna, jest to związane z "przedłużającym się stanem epidemii wynikającym z rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-C0V2, który w sposób znaczący wpłynął na sytuację finansową klubów, a którego skutków nie da się dokładnie przewidzieć, wszystkie kluby uczestniczące w procesie licencyjnym na sezon 2021/2022 zostały objęte nadzorem finansowym. Zdaniem Komisji, w najbliższych miesiącach konieczna jest szczegółowa kontrola i analiza sytuacji finansowej klubów."

Cały komunikat komisji licencyjnej przeczytasz TUTAJ.

Tymoteusz Kobiela