Sport
fot. Grzegorz Radtke/400mm.pl

poniedziałek,

26 kwietnia 2021

14:10

Sędzia Gil poprowadzi mecz finałowy o Puchar Polski. Sprawdzamy, jak gwizdał Arce w ostatnich latach

Poznaliśmy obsadę sędziowską finału Fortuna Pucharu Polski, w którym Arka Gdynia zmierzy się z Rakowem Częstochowa. Arbitrem głównym będzie Paweł Gil, z którym gdynianie mają całkiem przyjemne wspomnienia związane z tegoroczną edycją krajowego pucharu.

To właśnie Paweł Gil był rozjemcą w jakże mile wspominanym przez Arkowców meczu 1/4 finału z Puszczą Niepołomice, wygranym przez gdynian 5:2 na terenie rywala. Arbiter wskazał na dwie "jedenastki", pierwszą dyktował dla Puszczy, druga dała rzut karny Arce.

Gil jest bardzo doświadczonym sędzią międzynarodowym, chwytającym za gwizdek w meczach Ligi Mistrzów, Ligi Europy, a przede wszystkim piłkarskiej Ekstraklasy, dlatego w tym sezonie nie gwiżdże Arce w lidze. Miał natomiast szansę rozstrzygać losy boiskowe w poprzednich sezonach Arki na najwyższym szczeblu.

W LIDZE PRZYNOSIŁ PECHA

W poprzednim sezonie obecność Gila nie przynosiła gdynianom szczęścia. Lublinianin sędziował Arce w trzech spotkaniach Ekstraklasy, w 6.,11. i 33. kolejce Ekstraklasy i w każdym z tych meczów Arka przegrywała - kolejno z Cracovią na wyjeździe (1:3), Wisłą Płock na wyjeździe (1:4), oraz Rakowem Częstochowa, także na terenie rywala (2:3). Dużo lepiej Arce wiodło się we wcześniejszych latach, bo np. Gil sędziował choćby zremisowane przez Arkę 1:1 spotkanie z Legią przy Łazienkowskiej we wrześniu 2018 roku, lub zwycięstwo w Płocku miesiąc wcześniej 3:1.

Łącznie w swojej kilkunastoletniej karierze rozstrzygał o losach Arki w 28. spotkaniach w latach 2006-2021, z czego osiem Arka wygrała, sześć zremisowała, a czternaście przegrała.

RZADZIEJ RAKOWOWI

Sędzia Gil zna też doskonale zespół Rakowa Częstochowa. Aż cztery mecze z udziałem drużyny Marka Papszuna w obecnym sezonie Ekstraklasy, były "gwizdane" przez tego arbitra. Częstochowianie wygrali u siebie z Zagłębiem Lubin, zremisowali z Lechem na wyjeździe 3:3, przegrali z Legią przy Łazienkowskiej 0:2, oraz zremisowali w Płocku z Wisłą 2:2. W całej historii Gil tylko 7-krotnie rozstrzygał o losach Rakowa. Trzy razy częstochowianie wygrywali, w tym raz z Arką 3:2, dwukrotnie remisowali, oraz dwukrotnie przegrywali.

Pełna obsada:

Sędzia asystent 1
:
Konrad Sapela

Sędzia asystent 2:
Marcin Borkowski

Sędzia techniczny:
Damian Sylwestrzak

VAR:
Tomasz Kwiatkowski

AVAR:
Tomasz Listkiewicz.

Paweł Kątnik