Sport
(fot. 400mm.pl/Piotr Kucza)

sobota,

06 marca 2021

10:10

Gala UFC, jakiej nie było. Polak w walce wieczoru. Po mistrzowski pas Jana Błachowicza skrada się Israel Adesanya

W nocy z 6 na 7 marca pierwszy raz w historii UFC w walce wieczoru wystąpi reprezentant Polski. Jan Błachowicz (27-8) stanie do pierwszej obrony tytułu mistrza świata wagi półciężkiej przeciwko niepokonanemu Israelowi Adesanyi (20-0).

Jan Błachowicz został mistrzem świata kategorii półciężkiej we wrześniu ubiegłego roku na gali UFC 253. Pas nie miał wtedy posiadacza, gdyż poprzedni mistrz, czyli legendarny Jon Jones (26-1) zrzekł się tytułu w celu przejścia do wagi ciężkiej. Polak dostał szansę zdobycia mistrzostwa dzięki trzem zwycięstwom z rzędu z czołowymi zawodnikami wagi półciężkiej. Przeciwnikiem cieszynianina w walce o pas został Dominick Reyes (12-2). Amerykanin był w tym starciu zdecydowanym faworytem, głównie dzięki temu, że wcześniej stoczył fenomenalną walkę o pas z wcześniej wspomnianym Jonem Jonesem. Pojedynek był wyrównany, a zwycięzcę musieli wyłonić sędziowie. Wskazali oni na Jonesa, co okazało się kontrowersyjną decyzją. Wielu ekspertów wskazywało na to, że to Reyes był lepszy w tej walce. W starciu z Błachowiczem punktacje sędziów nie były potrzebne. Polak wygrał w fenomenalnym stylu, nokautując przeciwnika w drugiej rundzie. Tym samym stał się pierwszym mężczyzną z Polski, który zdobył tytuł mistrzowski UFC.

KIM JEST ISRAEL ADESANYA?

Nigeryjczyk mieszkający w Nowej Zelandii jest aktualnym mistrzem UFC w wadze średniej. Walka z Błachowiczem będzie jego debiutem w kategorii półciężkiej, ale również szansą na zostanie podwójnym mistrzem. Adesanya wyróżnia się umiejętnościami w płaszczyźnie stójkowej, co jest skutkiem jego przeszłości kickbokserskiej. Jako zawodowiec w tej formule zwyciężył aż 75 walk, przegrał jedynie 5. Jako zawodnik MMA zadebiutował w 2012 roku. Początkowo nie zapowiadało się na to, żeby skupił się na karierze w tym sporcie, gdyż walczył sporadycznie, przeplatając walki w MMA z walkami w kickboxingu. Zmieniło się to w lutym 2018 roku, gdy zadebiutował w UFC. Israel jako zawodnik MMA jeszcze nigdy nie poniósł porażki. Wygrał aż dwadzieścia walk, a na koncie ma zwycięstwa z takimi zawodnikami jak Rob Wilkinson, Anderson Silva, Robert Whittaker, Yoel Romero oraz Paulo Costa. W oficjalnym rankingu UFC bez podziału na kategorie Adesanya zajmuje trzecie miejsce, ustępując jedynie Jonowi Jonesowi oraz Khabibowi Nurmagomedovowi. Jan Błachowicz jest czternasty.

PRZYGOTOWANIA

Błachowicz przygotowuje się do tego starcia między innymi z Izu Ugonohem, czyli kickboxerem (aktualnie zawodnikiem KSW) z Gdańska. Izu na sparingach z “Cieszyńskim księciem” ma za zadanie imitować styl walki Israela Adesanyi. Sztab trenerski Błachowicza wybrał go do tego zadania ze względu na podobne warunki fizyczne oraz umiejętności kickbokserskie. Jan spędził okres przygotowawczy w warszawskim klubie WCA Fight Team. Na dwa tygodnie przed pojedynkiem wraz ze swoim sztabem trenerskim wyjechał do Las Vegas, w którym odbędzie się gala. Adesanya trenuje w City Kickboxing w Nowej Zelandii. Trenerzy Nigeryjczyka ocenili styl walki Błachowicza jako “dziwaczny”, jednak zapewniają, że znaleźli już na niego sposób. Przygotowuje się między innymi z Carlosem Ulbergiem, który również zawalczy na gali UFC 259.

MISTRZOWSKA GALA

Gala UFC 259 zapowiada się na jedną z najgłośniejszych w tym roku. Podczas tego wydarzenia dojdzie aż do trzech pojedynków, w których stawką będą pasy mistrzowskie. Oprócz walki o tytuł między Błachowiczem a Adesanyą dojdzie do starcia o pas kobiet w kategorii piórkowej. Niepokonana od jedenastu walk Amanda Nunes będzie broniła swojego tytułu przeciwko Megan Anderson. Dojdzie również do obrony pasa mistrzowskiego w kategorii koguciej. Aljamain Sterling będzie miał szansę zdobyć pas starciu z Rosjaninem – Petrem Yanem. Pojedynek Jana Błachowicza będzie walką wieczoru wydarzenia w Las Vegas.

O walce Błachowicz - Adesanya rozmawiamy w audycji "Z Boisk i Stadionów":


Jakub Krysiewicz (Sport na Antenie)