Sport
Natalia Maliszewska w swojej kolekcji ma już medale we wszystkich kolorach zdobyte na Mistrzostwach Europy (Fot. Paweł Skraba/Mat. pras.)

sobota,

23 stycznia 2021

18:38

Natalia Maliszewska ma już pełną kolekcję. Polka zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy

W kolekcji Natalia Maliszewska miała już dwa medale mistrzostw Europy w short tracku - złoty i brązowy. Brakowało jednego, by mieć pełne podium i ten liderka polskiej kadry dołożyła w Hali Olivia. Polka zdobyła srebro na swoim koronnym dystansie 500 metrów.

Maliszewska do finału przebrnęła bez większych kłopotów, ale już sam bieg o medale był niezwykle emocjonujący. Na pierwszym wirażu Maliszewska upadła, a sędziowie z powtórki wykluczyli Włoszkę Martinę Valcepinę. W powtórce, już w czteroosobowym składzie, Maliszewska od początku do końca była druga. Wygrała, podobnie jak na dystansie 1500 metrów, Holenderka Suzanne Schulting.

– Nie brakuje mi już tego srebra, bo miałam wcześniej złoto i brąz, a do tego dziś było blisko do złota. To był bardzo ciężki dzień, bo przejechałam sześć biegów na bardzo wysokim poziomie. Jestem wzruszona tym dniem – mówiła zmęczona Maliszewska.

ME Gdansk NataliaMaliszewska fotPawelSkraba 01

 (Fot. Paweł Skraba/Mat. pras.)

W finale B na dystansie 500 metrów z dobrej strony pokazała się Nikola Mazur, która była druga i w końcowej klasyfikacji została sklasyfikowana na siódmym miejscu. – Myślę, że jestem w życiowej formie, ale to jest początek, bo jeszcze jest dużo niewykorzystanego potencjału. Chcę się rozwijać, bo nawet ten najdłuższy dystans, choć z reguły jestem sprinterką, wyszedł bardzo dobrze – mówiła Mazur.

ZABRAKŁO SZCZĘŚCIA

Polki w sobotę rywalizowały także na dystansie 1500 metrów – Maliszewska wywalczyła awans do finału A, ale w nim dojechała na ostatnim miejscu. Sędziowie zdyskwalifikowali później Rosjankę Jekaterinę Efremienkową i Polka została sklasyfikowana na szóstej pozycji. W finale B czwarta była Mazur, a Gabriela Topolska odpadła w półfinale. Z kolei na dystansie 500 metrów Topolska zatrzymała się na ćwierćfinale.

Niestety Polkom w sobotę nie udało się wywalczyć awansu do finału żeńskich sztafet, bo po pięknej walce przegrały w półfinale z Holenderkami i Włoszkami. W niedzielę, która będzie ostatnim dniem mistrzostw Europy w Gdańsku pojadą w finale B, ale nie będą to jedyne emocje dla polskich kibiców. Dwie Polki walczyć bowiem będą na dystansie 1000 metrów, bo w piątkowych eliminacjach przepustki do ćwierćfinału wywalczyły Maliszewska i Topolska.

Wyniki zakończonych konkurencji Mistrzostw Europy w short tracku Gdańsk 2021

Kobiety
500 metrów
1. Suzanne Schulting (Holandia)
2. Natalia Maliszewska (Polska)
3. Xandra Velxeboer (Holandia)
7. Nikola Mazur (Polska)
14. Gabriela Topolska (Polska)

1500 metrów
1. Suzanne Schulting (Holandia)
2. Anna Seidel (Niemcy)
3. Sofia Proswirnowa (Rosja)
7. Natalia Maliszewska (Polska)
12. Nikola Mazur (Polska)
17. Gabriela Topolska (Polska)

Mężczyźni
500 metrów
1. Konstantin Iwliew (Rosja)
2. Pietro Sighel (Włochy)
3. Itzhak de Laat (Holandia)
21. Paweł Adamski (Polska)
22. Mateusz Mikołajuk (Polska)
28. Sebastian Hydzik (Polska)

1500 metrów
1. Semen Elistratow (Rosja)
2. Denis Ajrapetjan (Rosja)
3. Sjinkie Knegt (Holandia)
32. Sebastian Hydzik (Polska)
36. Mateusz Mikołajuk (Polska)

tko/mat. pras.