Sport
(Fot. Mat. Prasowe)

środa,

13 stycznia 2021

20:00

Narodowe Centrum Żeglarstwa gdańskiej AWFiS z najwyższym certyfikatem szkoleniowym. Na świecie są tylko dwa takie ośrodki

Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk oficjalnym certyfikowanym ośrodkiem szkoleniowym światowej federacji żeglarskiej. Certyfikat World Sailing Aproved Training Centre ma najwyższą w światowym żeglarstwie kategorię C. Na świecie, oprócz NCŻ są tylko dwa takie ośrodki – w Singapurze i na Malcie. 

Najwyższy certyfikat otwiera przed Narodowym Centrum Żeglarstwa szereg możliwości. Przede wszystkim jest to wyraźne podkreślenie jakości i najwyższych standardów gwarantowanych przez World Sailing.

"WIELKI I WAŻNY DZIEŃ DLA POLSKIEGO ŻEGLARSTWA"

- To wielki i bardzo ważny dzień dla polskiego żeglarstwa. To też swoista rekomendacja, która ma znaczenie dla żeglarzy z całego świata wybierających najlepsze ośrodki do treningów. Ma to również znaczenie dla organizatorów różnego rodzaju imprez, regat oraz szkoleń dla sędziów, trenerów, instruktorów, mierniczych, itp. Szkolenia takie regularnie prowadzi World Sailing dbając o rozwój i jakość kadry. To nie tylko sukces, ale też zobowiązanie. Certyfikat C obliguje nas do ciągłej pracy na rzecz polskiego i światowego żeglarstwa, z czego bardzo się cieszę, bo to jest też przecież mój osobisty cel – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Certyfikat C to najwyższa kategoria wśród ośrodków szkoleniowych World Sailing. Oznacza ona, że ośrodek posiada wysokiej jakości infrastrukturę, sprzęt żeglarski oraz ma zdolność do realizacji programów szkoleniowych i upowszechniających żeglarstwo. W ciągu ostatnich lat w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk odbył się szereg szkoleń i seminariów dla kadry World Sailing ze wszystkich kontynentów lub pod patronatem światowej federacji. Były to m.in. szkolenia sędziów, mierniczych, dla członków komisji regatowej, a także seminaria poświęcone upowszechnianiu żeglarstwa w krajach wschodzących oraz rozwojowi żeglarstwa osób z niepełnosprawnościami. Największą imprezą sportową realizowaną w NCŻ w ostatnim czasie były zaś ubiegłoroczne mistrzostwa Europy w olimpijskich klasach Laser i Laser Radial.

ZASŁUGA DR. KRZYSZTOFA ZAWALSKIEGO

Głównym pomysłodawcą, twórcą i od początku kierownikiem NCŻ był śp. dr Krzysztof Zawalski, mistrz Polski w żeglarstwie (w klasie kadet, 420 i katamaran), potem pracownik naukowy Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Jeszcze jako student trafił do Narodowej Szkoły Żeglarstwa (Ecole Nationale de Voile) w Quiberon we Francji, która uznawana jest w świecie za modelowy przykład żeglarskiego ośrodka szkoleniowego. "Pomyślałem, że taka placówka powinna powstać także w Polsce" – mówił Krzysztof Zawalski i przystąpił do działania. .

"MIASTO O MORSKIEJ I ŻEGLARSKIEJ TRADYCJI"

Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk znajduje się w gdańskich Górkach Zachodnich. Leży u ujścia Wisły Śmiałej, kilkadziesiąt metrów od Zatoki Gdańskiej. Jest modelowym ośrodkiem, który łączy funkcje naukowo-dydaktyczne, sportowe i rekreacyjne. Centrum ma charakter publiczny, służy nie tylko macierzystej uczelni, ale też społeczeństwu lokalnemu.

- Gdańsk to miasto o morskiej i żeglarskiej tradycji. Idea Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk idealnie się w tą tradycję wpisuje, bezpośrednio dzięki regatom i innym imprezom, które się tutaj odbywają i pośrednio dzięki inicjowaniu żeglarskiego życia, wszak NCŻ dało impuls do powstania kolejnych marin wokół Zatoki Gdańskiej. Tutaj trenuję zarówno profesjonalni sportowcy, żeglarze akademiccy, jak i gdańscy uczniowie, np. ze Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego 94 w Gdańsku. Jako sportowiec, medalista olimpijski wiem, jak ważna dla sportowca jest profesjonalna baza treningowa – mówi Adam Korol, mistrz olimpijski w wioślarstwie i dyrektor Biura Prezydenta ds. sportu Urzędu Miasta Gdańska.

 

mat. prasowe