Sport
(fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski, 400mm.pl/Mirosław Szozda)

piątek,

08 stycznia 2021

09:20

27 milionów przeznaczy Gdańsk na rozwój sportu w roku 2021. Największe wsparcie otrzymają piłkarze Lechii i siatkarze Trefla

10 milionów złotych dla Lechii, 3 miliony - dla siatkarzy Trefla. Na kolejnych pozycjach, poniżej miliona, żużlowcy i piłkarze ręczni Wybrzeża. Miasto Gdańsk w roku 2021 przeznaczy na sport w sumie 27 milionów złotych, o 4 więcej niż w poprzednich 12 miesiącach.

Ponad 6 milionów, o półtora więcej niż w 2020, znajdzie się w puli grantów, o które mogą ubiegać się uczniowskie kluby i stowarzyszenia sportowe. W ostatnim tygodniu maja Gdańsk będzie gospodarzem finału piłkarskiej Ligi Europy oraz turnieju Ligi Narodów siatkarzy.

Na igrzyska w Tokio, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia, wybierze się nieliczna grupa gdańskich sportowców. Szanse mają żeglarze - Piotr Myszka, Łukasz Przybytek, Paweł Kobodziński, Kinga Łoboda oraz oszczepnik Cyprian Mrzygłód.

Budżet przeznaczony na zajęcia sportowe w szkołach i poza nimi wynosi w 2021 roku 60 mln zł. Z tych środków finansowanych jest m.in. 130 etatów dla nauczycieli – trenerów, ale także funkcjonowanie uczniowskich klubów sportowych oraz wyjazdy na zawody, czy utrzymanie obiektów sportowych, hal, pływalni.

ROK DUŻYCH IMPREZ

W 2021 roku, poza meczami gdańskich klubów, miasto będzie także gospodarzem kilku prestiżowych imprez międzynarodowych. Początek roku to mistrzostwa Europy w short tracku, gdzie będziemy kibicować m.in Kamili Stormowskiej ze Stoczniowca. 26 maja zostanie rozegrany finał Ligi Europy UEFA, a w dniach 26-30 maja na parkiecie hali Ergo Arena zobaczymy najlepsze reprezentacje siatkarzy Polski, Chin, Brazylii i Bułgarii. Po wakacjach również czekają nas siatkarskie emocje w związku z mistrzostwami Europy.

W radiowej "Dogrywce" na temat budżetu wypowiadał się Adam Korol, wioślarz, czterokrotny mistrz świata, mistrz olimpijski z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie i dyrektora Biura Prezydenta ds. Sportu w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Posłuchajcie sami:

 

Kalendarz imprez w Gdańsku w 2021 roku:

2-24 stycznia mistrzostwa Europy w short tracku

26 maja Finał Ligi Europy UEFA 2021

26-30 maja siatkarska Liga Narodów mężczyzn (z udziałem Polski, Brazylii, Chin i Bułgarii)

19-20 czerwca Triathlon Challenge Family

2–5 lipca Baltic Sail

wrzesień mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn (4 mecze 1/8 i 2 mecze 1/4 finałów)


Włodzimierz Machnikowski