Sport
Zwycięzcami okazała się druga reprezentacja Czech, płynąca na jachcie 113. (Fot. Tadeusz Lademann)

poniedziałek,

14 września 2020

09:31

Adrenalina, rywalizacja i zapał do walki. I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie odbyły się w Gdyni

W weekend na wodach Zatoki Gdańskiej przeprowadzono regaty żeglarskiej Polonii. W wyścigach na jachtach klasy 2020 ścigało się siedem załóg, reprezentujących pięć państw: Austrię, Szwecję, Niemcy, Czechy i Kazachstan. Zwycięzcami okazała się druga reprezentacja Czech, płynąca na jachcie 113.– Sobota była bardzo trudna – mówi Henryk Cieślar z Zaolzia. – Udało się nam jednak ukończyć wszystkie biegi i to na pierwszym miejscu, co dało nam przewagę drugiego dnia regat. W niedzielę mogliśmy popłynąć bardziej asekuracyjnie, bez ryzyka utraty przewagi. Nasz plan się powiódł i wygraliśmy – dodaje członek zwycięskiej drużyny.

Na drugim stopniu podium stanęli Polonusi z Austrii 1, a trzecią lokatę wywalczyli nasi rodacy z załogi Czechy 1. Mimo silnego, porywistego wiatru i niełatwych warunków na wodzie, uczestnicy wyścigów, bardzo zachwalali sobie gościnność gdynian.

– Gdynia ugościła nas dobrą aurą i sympatycznym nastrojem. Nawiązaliśmy tu sporo ciekawych kontaktów z Polonusami z innych krajów – relacjonował Robert Kamiński z Polish International Yacht Club Korsarze Żeglarstwa.

– Obsługa imprezy była bardzo profesjonalna. Nasza załoga ma doświadczenie żeglarskie, ale w tego typu imprezach regatowych, na małych sportowych łódkach, nie mieliśmy zbyt wielu okazji się pościgać. Takie regaty to powrót do korzeni żeglarstwa. Emocje, adrenalina, rywalizacja i zapał do walki – tak mogę podsumować mistrzostwa – stwierdził Andreas Henriksson ze Szwecji. 

A CO MÓWIĄ ORGANIZATORZY?

Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni i Pomorski Związek Żeglarski. Chcą oni, aby Gdynia stała się światową stolicą żeglarstwa polonijnego.

– Zaproponowaliśmy Polonusom rozwój i sportową rywalizację w dyscyplinach żeglarskich i mimo pandemii konsekwentnie realizujemy plany. Polonia angażuje się bardzo chętnie. Zresztą oni aktywnie uprawiają już wiele różnych dyscyplin sportowych. Teraz jeszcze mogą rozwijać swoje pasje żeglarskie. Chcemy zaoferować im szkolenia żeglarskie realizowane tam, gdzie oni mieszkają, a Gdynia będzie centrum polonijnego żeglarstwa – informował Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Kontradmirał Piotr Stocki deklaruje, że AMW włączy się jeszcze aktywniej w propagowanie żeglarstwa polonijnego.

– Jesteśmy w to zaangażowani i chcemy rozwijać aktywność Polonii, która musi czuć, że ojczyzna o nich nie zapomina. A sport jest znakomitym sposobem na budowanie więzi z Polską- podkreślił kontradmirał.

DALSZE PLANY

– Na podstawie naszych rozmów i tego, co powiedział pan prezes Bonisławski oraz pan kontradmirał, mogę stwierdzić, że planujemy współpracę przy organizacji kolejnych regat. Dobrze by było, żeby udało się nam zorganizować obozy żeglarskie dla dzieci i młodzieży polonijnej, które wieńczyłby finał w postaci regat na jachtach 2020. Byłaby to okazja do częstszych żeglarskich spotkań w Gdyni – tłumaczył prezes PoZŻ Bogusław Witkowski

I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie sfinansowane zostały ze środków Ministerstwa Sportu.


amo