Sport
(Fot. Radio Gdańsk)

niedziela,

13 września 2020

20:33

100 kilometrów w biegu przez 9 godzin, a do tego ogród marzeń. Przyznano nagrody w plebiscycie Pomorze Biega i Pomaga

W tym roku było inaczej niż planowaliśmy, ale udało się. Wręczyliśmy nagrody laureatom Charytatywnego Plebiscytu Pomorze Biega i Pomaga.

Ogłoszona na początku tego roku zabawa, w końcu ma swój szczęśliwy finał. Z laureatami spotkaliśmy się w Radiu Gdańsk, by porozmawiać o ich osiągnięciach biegowych.

Nasi słuchacze wybierali wśród 5 kategorii: Biegowe Osiągnięcie Roku, Biegowe Wydarzenie Roku, Charytatywna Impreza Biegowa, Najładniejszy Medal i Grupa Biegowa.

SUKCES

Dzięki samemu głosowaniu udało nam się zebrać prawie 1300 zł na rzecz 2-letniej Neli. Nasi zwycięzcy gościli w w audycji Włodzimierza Machnikowskiego "Z boisk i stadionów".

Maciej Zakrzewski - to zwycięzca w kategorii Biegowe osiągnięcie roku. Przebiegł 100 km na bieżni Mosir Rumia dla chłopca z Redy. 100 km pokonał w czasie poniżej dziewięciu godzin. Biegł w kółko 250 razy.

Charakter, siła, wytrwałość i pozytywne nastawienie doprowadziły do szczęśliwego finału. Zachował jeszcze siły na mocną końcówkę w tempie 4:40. Dorzucił do tego jeszcze 10 km, by dostarczyć puszki z datkami do Redy.

Kwota, którą udało się mu zebrać przeznaczona została na rehabilitację Maćka z Redy.

WYZWANIE

Co było największym problemem? Szalejący błędnik? A może płuca?

- Chyba nie było takiego problemu, bo ciągle byłem z ludźmi. Byłem zagadywany i skupiałem się na tych, którzy przyszli. No i ta radość, która otaczała nas dookoła. Jeszcze wziąłem puszki, pobiegłem do Redy, więc tych kilometrów wyszło trochę więcej. Wspaniale! To piękny czas i wielkie emocje - przyznaje Maciej Zakrzewski.

IMPREZA? BIEG? NA PEWNO KOLOROWY CZAS!

Najbardziej kolorowe, jaskrawe i roztańczone wydarzenie - UV Colorun to impreza podczas której uczestnicy pokonują kilkuset metrową pętlę w ciągu 33 minut i 33 sekund.

Bieg poprzedzony jest taneczną rozgrzewką z zumbą, w której uczestniczą zawodnicy pomalowani farbami neonowymi a wszystko to w światłach UV w rytm hitów granych przez DJ-a. To właśnie wydarzenie zyskało najwięcej głosów w kategorii Biegowe Wydarzenie Roku.

- To impreza organizowana nocą, w ultrafiolecie. Obsypujemy uczestników kolorowymi proszkami, polewamy farbą. Śmiejemy się, że nie jest to impreza biegowa tylko bieg imprezowy - żartował Grzegorz Brandt z Big Yellow Foot.

BIEG DLA TCZEWA

Biegojazda po Sensoryczny Ogród Marzeń to zwycięzca w kategorii Charytatywna Impreza Sportowa. Dzięki akcji udało się zebrać prawie 150 tys. złotych.

Uczestnicy, czyli czworo pracowników Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie 26 maja wyruszyli z Wieliczki i przez 6 dni pokonali ponad 620 km przez całą Polskę, na zmianę biegnąc i jadąc na rowerach. Wszystko po to, aby 30 maja dotrzeć do celu, którym było Zespół Placówek Specjalnych w Tczewie.

A wszystko to, aby zebrać środki potrzebne do stworzenia Sensorycznego Ogrodu Marzeń dla wychowanków Przedszkola Specjalnego nr 3 w Zespole Placówek Specjalnych.

WYJĄTKOWY OGRÓD

To ma być magiczne miejsce prosto z dziecięcej wyobraźni, służące zabawie, ale i terapii, wyciszeniu, a także relaksowi dla niepełnosprawnych przedszkolaków.

- To ogród, który ma oddziaływać na wszystkie zmysły podopiecznych. Chodzi nam o miejsce, gdzie jest specjalnie dobrana roślinność, ale również elementy małej architektury. W sposób celowy stymulują rozwój zmysłów dziecka i pomagają poznawać świat - tłumaczyła koordynatorka Agnieszka Grzela–Opalińska.

DZIK? NA PEWNO LEŚNY!

W kategorii Grupa Biegowa zwyciężyła drużyna z małego Trójmiasta, czyli Runeda. W imieniu grupy nagrodę odebrał Sławomir Czaplicki.

Dlaczego dzik? Takie było pierwsze pytanie Włodzimierza Machnikowskiego.

- Dlatego, że miejscem naszych spotkań głównie są lasy. Kochamy je! Lasy to miękkie podłoża, przyjemne dla stawów i dla organizmu. Poza tym świeże powietrze, natura. Cóż więcej trzeba - tłumaczył nasz gość.

POBIEC. NAWET DO GWIAZD

A skąd nazwa, która, jak sugeruje nasz dziennikarz, brzmi kosmicznie? Trochę jak konstelacja gwiazd!

- Run - wiadomo. Do tego dochodzi Reda, więc w połączeniu ładnie nam to wychodzi - dodawał Sławomir Czplicki.

Runeda nie ogranicza się tylko do biegania. Wśród uczestników są także morsy.

NAJŁADNIEJSZY MEDAL

W tej kategorii zwyciężył medal wręczany uczestnikom Biegu Niepodległości Kosakowo.

Organizatorem imprezy jest The North Event. Trasa tego biegu przebiega po terenie niedostępnym na co dzień, czyli Lotniska Gdynia-Kosakowo.

 

Posłuchaj całej audycji:

 

 
 
Katarzyna Hirsz/pb