Sport
Do Gdyni udało się zaprosić 30 żeglarzy polonijnych z 5 krajów (fot. ilustracyjna: Flickr/MSZ/Mariusz Cieszewski)

czwartek,

10 września 2020

13:11

30 polonijnych żeglarzy z pięciu krajów. W Gdyni odbędą się wyjątkowe mistrzostwa

W sobotę 12 września w Gdyni rozpoczną się I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie. Regaty będą rozgrywane na wodach Zatoki Gdańskiej do poniedziałku. W wyścigach na jachtach klasy 2020 wystartuje siedem polonijnych załóg reprezentujących pięć państw: Austrię, Szwecję, Niemcy, Czechy i Kazachstan.


- Początkowo chcieliśmy, by liczba załóg była większa - mówi kmdr por. rez. Dariusz Sapiejka z Akademickiego Centrum Sportowego AMW w Gdyni. - Także Polonusi deklarowali wolę liczniejszego udziału w mistrzostwach. Niestety, plany wszystkim pokrzyżowała sytuacja związana z pandemią i wynikające z niej ograniczenia w przekraczaniu granic niektórych państw oraz konieczność przechodzenia kwarantanny. Mimo to cieszymy się, że mistrzostwa dojdą do skutku i polonijni żeglarze, choć w skromniejszym składzie, będą mogli rywalizować w Gdyni - dodaje.

PIERWSZE POLONIJNE MISTRZOSTWA

Mistrzostwa mają być okazją nie tylko do sportowej rywalizacji i spotkania żeglarskich Polonusów, ale również do promocji Polski w świecie. - Żeglarstwo, jako dyscyplina sportowa w ramach XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych, które się odbyły w Gdyni w 2019 roku, cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników. Wynikiem tego było podpisanie porozumienia pomiędzy Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska", Pomorskim Związkiem Żeglarskim i Polskim Komitetem Olimpijskim, w którym strony zobowiązały się dołożyć wszelkich starań, aby I Światowe Mistrzostwa Żeglarskie odbyły się w 2020 roku. I tak się stało - komentuje Kaja Gzyło, dyrektor administracyjny Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

- Mamy nadzieję, że pierwsze Polonijne Mistrzostwa będą dobrym startem do organizacji kolejnych edycji wydarzenia i w kolejnych latach będziemy mogli zaprosić większą liczbę uczestników pochodzących z kolejnych krajów - dodaje Maria Erdman, specjalista ds. realizacji projektów sportowych Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Organizatorzy planują rozegranie 7 wyścigów, a do ważności regat wymagany jest przynajmniej jeden wyścig.

 

am