Sport
(fot. arka.gdynia.pl)

niedziela,

09 sierpnia 2020

13:44

Hit transferowy Arki! Michał Marcjanik wraca do Gdyni

Arka Gdynia zawarła umowę transferu definitywnego Michała Marcjanika z włoskiego Empoli FC. Wychowanek Arki podpisał kontrakt do 30 czerwca 2023 roku.

Michał Marcjanik przeszedł wszystkie szczeble klubowej kariery w Gdyni, osiągając także funkcję kapitana pierwszej drużyny. 25-latek (urodzony 15 grudnia 1994 roku) jest wychowankiem Stowarzyszenia Inicjatywa Arka Gdynia. Jest złotym medalistą mistrzostw Polski Juniorów Starszych w 2012 roku oraz srebrnym z 2013 roku.

W I zespole Arki debiutował 23 lipca 2013 roku w spotkaniu pucharowym Pelikan Łowicz - Arka (1:1). Łącznie zagrał w 137 meczach i zdobył 8 bramek. Zdobył z Arką w 2017 roku Puchar Polski oraz Superpuchar.

WYJAZD DO WŁOCH

Po zakończeniu kontraktu w Arce, w sezonie 2018/19 odszedł do włoskiego klubu Empoli FC. 23-letni wówczas Marcjanik był podstawowym stoperem żółto-niebieskich. W tamtym sezonie rozegrał aż 41 meczów, w których strzelił dwa gole. Rozegrał też dwa występy w młodzieżówce reprezentacji Polski.

O jego przenosinach do innego klubu spekulowano wtedy od dawna. Na początku rundy wiosennej mówiono o transferze do Zagłębia Lubin, ale nie doszedł on do skutku. Ziścił się natomiast scenariusz wyjazdu do Włoch. Arka otrzymała wtedy tylko ekwiwalent za wyszkolenie - niespełna 500 tys. zł. Piłkarz otrzymał w Gdyni mało atrakcyjne propozycje przedłużenia umowy i dlatego można było mówić nie tylko o stratach sportowych, ale także finansowych.

W poprzednim sezonie Marcjanik wrócił do polskiej Ekstraklasy, gdzie zagrał w Wiśle Płock 24 mecze (22 w lidze i 2 w PP). W tym zdecydował się na powrót do klubu, w którym się wychował, czyli do Arki.
 
oprac. mk