Sport
(fot. Krzysztof Mystkowski/KFP)

wtorek,

28 lipca 2020

22:05

Arka bez Steinborsa, Lechia bez Kuciaka(?). Rewolucje kadrowe w trójmiejskich klubach przed nowym sezonem

10 dni na regenerację mają piłkarze Lechii. Do klubu wrócą 3 sierpnia i od razu wyjadą na obóz do miejscowości Kępy pod Płońskiem. W tym czasie rozegrają tylko jeden mecz kontrolny - z Rakowem Częstochowa. Do Gdańska wrócą 8 sierpnia. Od 10 do 14 oraz od 17 do 21 sierpnia ćwiczyć będą na własnych obiektach.

15 sierpnia podopieczni trenera Piotra Stokowca zagrają na wyjeździe w meczu pierwszej rundy Pucharu Polski. Rywalem finalistów ostatnich rozgrywek będzie Skra Częstochowa lub Stal Stalowa Wola.

Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy nastąpi 21 sierpnia. Lechia zagra także na wyjeździe ze zwycięzcą pierwszoligowego barażu.

TRANSFERY

Najbardziej znaczące są ubytki w obronie. Filip Mladenovic i, do momentu kontuzji, Błażej Augustyn byli pewniakami. W finale Pucharu Polski tego pierwszego udanie zastąpił Rafał Pietrzak. Grający od dłuższego czasu obok Michała Nalepy Mario Maloča pod znakiem zapytania postawił swoje miejsce na boisku, bezmyślnie wypracowując czerwoną kartkę.

Augustyn przeniósł się do Jagiellonii Białystok a Mladenović do Legii Warszawa. Spekuluje się, że w tym samym kierunku miałby udać się Dušan Kuciak, który strzegł już bramki Legii w latach 2011-2016.

Wśród potencjalnych wzmocnień wymienia się 29-letniego Hiszpana - Ángela Martíneza z Astéras Trípolis i 24-letniego Albańczyka Kristala Abazaja z FK Kukësi.

SKŁAD NA MIARĘ BUDŻETU

Powinniśmy "szyć" skład na miarę realnego budżetu i kontraktować piłkarzy, na których nas stać. Piotr Stokowiec jest na tyle dobrym fachowcem, że umie wykorzystać walory piłkarzy, których będzie miał do dyspozycji. Dobrze, jeśli będą rozwojowi i niekoniecznie z zagranicy - zgodnie twierdzą dziennikarze trójmiejskich mediów: Jacek Główczyński z Trójmiasto.pl, Tomasz Osowski z "Gazety Wyborczej" i Paweł Stankiewicz z "Dziennika Bałtyckiego".ARKA OD NOWA

Trener Ireneusz Mamrot ma w Arce kredyt zaufania. Nowa drużyna to jego autorski pomysł. Transfery Kamila Miazka i Juliusza Letniowskiego rokują pomyślnie. Wobec wielce prawdopodobnego odejścia Pavelsa Steinborsa, czynione są przygotowania do znalezienia następcy. Kacper Krzepisz ujawnił duże możliwości w pożegnalnym z ekstraklasą meczu z Wisłą Kraków. Niemniej jednak, trener Mamrot uznał, że na tej pozycji potrzebna jest konkurencja, dlatego zdecydował się na pozyskanie Daniela Kajzera. Ostatnie, a pewnie także i pierwsze, słowo należało do menedżera piłkarza, w jednej osobie nowego właściciela Arki - Jarosława Kołakowskiego. 28-latek w Śląsku Wrocław nie zdołał zagrać ani jednego meczu, ale w dorobku ma np. Superpuchar Bułgarii.

PRZEZ GNIEWINO DO EKSTRAKLASY

Ara przygotowania do pierwszoligowego sezonu zacznie 30 lipca badaniami, które potrwają dwa dni. 

Od 3 do 8 sierpnia zaplanowane jest zgrupowanie w Gniewinie. Podczas niego żółto-niebiescy zagrają dwa sparingi: 6 sierpnia z Olimpią Elbląg oraz dwa dni później z Chojniczanką.

Pierwszy oficjalny mecz Arka rozegra w Polkowicach między 13 a 16 sierpnia. To będzie 1/32 Pucharu Polski.

 

Włodzimierz Machnikowski