Sport
Energa 77 Racing Team zwyciężyła regaty we Włocławku (fot. 77 Racing)

wtorek,

30 czerwca 2020

18:55

Dobry początek sezonu dla Energa 77 Racing Team. Gdańscy mistrzowie świata w żeglarstwie wygrywają we Włocławku

Gdańska drużyna Energa 77 Racing Team wygrywa pierwsze w tym sezonie regaty Anwil Cup 2020. Ekipa w składzie Piotr Tarnacki, Grzegorz Banaszczyk i Bartosz Makała zwyciężyła w Długodystansowych Mistrzostwach Polski Jachtów Kabinowych we Włocławku. Drugie miejsce zajął Pol 70, również z klubu 77 Racing.

Regaty odbyły się w dniach 26-28 czerwca na Zalewie Włocławskim w Marinie Zarzeczewo. W ciągu trzech dni zawodów przeprowadzono łącznie 7 wyścigów. Załoga Energa 77 Racing po wielu długich miesiącach znów mogła spotkać się wodzie w bezpośredniej rywalizacji z konkurentami.

- Cieszymy się, że wreszcie możemy się ścigać w regatach. Naprawdę długo i niecierpliwie na to czekaliśmy. We Włocławku mieliśmy szeroki przekrój warunków wiatrowych. To umożliwiło nam ponowne sprawdzenie się w zarówno w pracy na pokładzie, jak i podejmowaniu decyzji taktycznych. Nie zawsze byliśmy bezbłędni, ale też nie przegrywaliśmy wyścigu już na początku. Jak coś nie wyszło, walczyliśmy do ostatnich metrów wyścigu. Ważne jest też końcowe zwycięstwo w całych regatach - mówi Piotr Tarnacki.

 

regaty energa race

Gdańska drużyna płynęła na nowym jachcie (fot. 77 Racing)

 

NOWY JACHT GDAŃSKIEJ DRUŻYNY

Energa 77 Racing Team ścigała się na nowym jachcie, zbudowanym w stoczni Windyacht. - Łódka jest bardzo dobrze skonstruowana i niezwykle starannie zbudowana. Oczywiście musimy się jej "nauczyć". Jednym z ważnych elementów, do którego muszę się przyzwyczaić, jest nieco większa powierzchniowo i dłuższa płetwa sterowa. Z jednej strony łatwiej i precyzyjniej się steruje, ale z drugiej, wytwarza to większe opory podczas wychylenia steru - wylicza techniczne nowości sternik Energa 77 Racing Piotr Tarnacki.

- Mamy też zupełnie nowe żagle North Sails wytworzone w nowoczesnej technologii 3D, nadającej jej odpowiednie krzywizny. W warunkach słabego wiatru wymusza to na nas niesamowite skupienie i precyzję w ich prowadzeniu. W silnym wietrze nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, ale czeka nas jeszcze sporo treningów i konsultacji u żaglomistrzów - dodaje Piotr Tarnacki.

POWRÓT DO TRENINGÓW PRZED KOLEJNYMI ZAWODAMI

Drugie miejsce w regatach Anwil Cup 2020 zdobyła ekipa Pol 70 Tomasza Szychowiaka, także z klubu 77 Racing. Regaty Anwil Cup we Włocławku rozpoczęły intensywny sezon żeglarzy Energa 77 Racing. W tym tygodniu żeglarze wracają do treningów na Zatoce Gdańskiej i przygotowań do Bursztynowego Pucharu Neptuna, który odbędzie się w dniach 2-4 lipca.

 

oprac. am