Sport
Regat Gdynia Sailing Days możemy spodziewać się na przełomie sierpnia i września (fot. Flickr/Ministerstwo Spraw Zagranicznych)

czwartek,

04 czerwca 2020

16:13

Regaty Gdynia Sailing Days przełożone. "To międzynarodowa impreza i musimy brać pod uwagę sytuację na całym świecie"

Zaplanowane w dniach 4-19 lipca regaty Gdynia Sailing Days zostały przełożone ze względu na pandemię koronawirusa na przełom sierpnia i września. Za to 20 czerwca na wodach Zatoki Gdańskiej pojawi się Żeglarska Parada Świętojańska.

- Gdynia Sailing Days to wielka międzynarodowa impreza i przy jej organizacji musimy brać pod uwagę nie tylko sytuację w Polsce, ale też na świecie. Celem nadrzędnym jest bowiem zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom zawodów. Dziś wiemy, że lipcowy termin jest nierealny. Decyzje o przełożeniu regat poprzedziły szerokie konsultacje z międzynarodowymi i polskimi stowarzyszeniami klas regatowych - powiedział prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

ORGANIZATORZY NIE CHCIELI ROBIĆ REGAT NA MNIEJSZĄ SKALĘ

Organizatorzy nie zdecydowali się (chociaż mieli taką możliwość) na przeprowadzenie tej imprezy w lipcu w skromniejszej niż zazwyczaj wersji. - Gdynia Sailing Days to od wielu lat nasza wizytówka i marka ceniona w żeglarskim świecie. Nie chcemy robić niczego na "pół gwizdka", dlatego podjęliśmy decyzję o przeniesieniu regat, licząc, że w ciągu trzech miesięcy sytuacja się ustabilizuje - dodał.

OBEJRZYMY ŻEGLARSKĄ PARADĘ ŚWIĘTOJAŃSKĄ

21. edycja największego w Polsce festiwalu żeglarskiego ma być rozegrana na przełomie sierpnia i września - dokładny termin będzie podany później. Żaglówki jednak pojawią się na wodach Zatoki Gdańskiej. 20 czerwca w ramach obchodów Święta Morza w Gdyni odbędzie się IV Żeglarska Parada Świętojańska, która zainicjuje tegoroczny pomorski sezon żeglarski. 

Swój udział w wydarzeniu wstępnie zadeklarował m.in. dobrze znany mieszkańcom Gdyni "Dar Młodzieży", a także "Generał Zaruski", "Pogoria", "Zawisza Czarny", "Gedania" czy flagowa jednostka Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa "Kapitan Poinc". Gdyński magistrat informuje, że cały czas trwają rozmowy z kolejnymi dużymi partnerami, którzy uświetnią swoją obecnością paradę. W ubiegłorocznej edycji wydarzenia uczestniczyło ponad 70 jachtów. Klasyczne jednostki będzie można oglądać z lądu (np. z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni).

 

PAP/am